BRATISLAVA. „Začína sa nová éra,“ vyhlásil Dick Pound, ktorému sa o mesiac skončí osemročný pontifikát pápeža antidopingu. To isté tvrdia bossovia cyklistiky.
Svetová antidopingová agentúra a Medzinárodná cyklistická únia, ktorých šéfovia si pár rokov skákali do vlasov, sa v utorok dohodli, že zavedú revolučnú novinku - takzvané biologické pasy.
Hádka, potom objatie
Na začiatku bola hádka o to, kto bude predsedať parížskemu antidopingovému summitu - či šéf cyklistiky, alebo antidopingu. Spor sa skončil kompromisom: nepredsedal ani Ír Pat McQuaid, ani Kanaďan Dick Pound, ale ministerka športu hostiteľskej krajiny Roselyne Bachelotová.
Po dvoch dňoch sa všetci svorne postavili pred objektívy a každý z nich sa tváril ako víťaz.
Röntgenovanie tela
Antidopingové pasy tu už boli, ale typu registračiek: v niektorých odvetviach do nich zaznamenávali, že športovci sa podrobili medzinárodnou federáciou vyžadovanému počtu dopingových kontrol.
To, čo prichádza, sú pasy inej generácie.
Športovec sa najskôr podrobí sérii antidopingových, predo všetkým mimosúťažných kontrol, na základe ktorých mu zostavia „normálny“ krvný a neskôr aj močový, čiže steroidný profil.
„Meravú fotografiu potom budeme porovnávať so živými, čiže s výsledkami ďalších testov, ktorým sa športovec podrobí,“ snažil sa v rozhovore pre Reuters obrazne vysvetliť podstatu Alain Garnier, riaditeľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).
Podľa Garniera ide o štýl podobný radarovej kontrole.
Pilotom najťažší pacient
Garnier bol koncom osemdesiatych rokov lekárom cyklistického tímu Toshiba. Možno aj preto pilotný projekt biologických pasov dostala pod patronát cyklistika.
Dva hlavné dôvody sú však iné. Cyklistika, najmä cestná, je zvlášť ťažký pacient, ba vôbec najťažší. Nad žiadnym iným športovým odvetvím neprehrmelo za posledné roky toľko dopingových škandálov. Okrem toho cyklistika má bohatú databázu výsledkov analýz relatívne úzkej svetovej špičky.
Pravda, súťažných. Neohlásených, tréningových pod patronátom UCI bolo pomerne málo – iba tisícka ročne. Budúci rok, sľubuje únia, ich bude sedemtisíc.
Malovič: Jediná šanca
„Iná šanca, ako pokročiť v boji s dopingom než zaviesť dopingové pasy, nie je,“ myslí si podpredseda Antidopingového výboru SR Pavel Malovič. „Začne sa individuálnymi športmi a potom sa prejde na kolektívne.“
„Nie je to nič nové, Slovensko žiadalo zaviesť pasy už pred niekoľkými rokmi, aj keď nie v takej sofistikovanej podobe, v akej teraz odštartujú,“ pripomína generálny sekretár ADV SR Miroslav Motyčík.
Na začiatku bol Donike
Cyklisti si hudú svoje. „Je to úplne nový vklad a náš,“ tvrdí Pat McQuaid.
Na samom začiatku bol naozaj cyklista: už 16 rokov mŕtvy nemecký chemik Manfred Donike, svojho času výborný cestár.
Počas mníchovských olympijských hier 1972 šéfoval kolínskemu laboratóriu aj tímu, ktorý robil prvé antidopingové kontroly na olympiáde – akurát bez možnosti publikovať výsledky a trestať. Jemu prvému hovorili pápež antidopingu a práve on ako prvý vyšiel s myšlienkou zostaviť profil: vtedy „leteli“ anaboliká, takže steroidný.
Po močových testoch prišli do módy aj krvné a dnes už sú schopní vedci zostaviť aj hematologický profil každého športovca.
Dva profily – krvný a močový – tvoria biologický a perspektívne budú podstatou antidopingového pasu.
Bez pasu na Tour nemožno
Ako prví budú pasy vlastniť cyklisti. Testom sa už začiatkom roku 2008 začnú podrobovať jazdci tímov ProTour. „Bez pasu neprichádza do úvahy štart na Tour de France 2008,“ hrozí Patrice Clerc, šéf Amaury Sport Organisation, firmy s vlastníckymi právami na najprestížnejšie cyklistické preteky sveta.
„So Svetovou antidopingovou agentúrou už od vlaňajška pracujeme na tom, aby pasy boli uznané aj právne a, ako najrýchlejšie sa dá, umožnili uložiť až dvojročné tresty,“ ubezpečuje antidopingová šéfka UCI Anne Gripperová.
Lekársky riaditeľ MOV Garnier ostáva triezvy: „Nejde o zázrak. Metóda nie je revolučná, ani neomylná, ale je to krok, ktorý treba urobiť v tejto situácii.“
Odmietam to označiť za zázrak. Metóda nie je revolučná, ani neomylná, ale je to krok, ktorý treba urobiť v tejto situácii.
Alain Garnier, riaditeľ Svetovej antidopingovej agentúry pre medicínu
Kliknite - obrázok zväčšíte.