BRATISLAVA. V dôchodkovom systéme vláda zvyšuje solidaritu bohatých s chudobnými.
Nový pozmeňovací návrh Smeru, aby sa zvýšili odvody pre všetkých, ktorí zarábajú viac ako trojnásobok priemernej mzdy bez toho, aby sa to zohľadnilo aj na výške ich dôchodku zo Sociálnej poisťovne, sa jeho koaličným partnerom nepozdáva.
Takýto návrh poslankyne Jany Vaľovej zo Smeru prešiel minulý týždeň v sociálnom výbore.
Niektorých poslancov návrh zaskočil
Podpredseda HZDS Milan Urbáni o takomto návrhu včera nevedel. „Zaskočilo ma to a nepokladám to za šťastné riešenie. Ak niekto platí viac, malo by sa mu to zarátať do výpočtu dôchodku.“
Návrh v tejto podobe ešte musí podľa Urbániho prejsť diskusiou. Tvrdí, že by mal byť podložený analýzou, ktorá ukáže, ako sa to dotkne poistencov. „Koaliční partneri nás musia presvedčiť, že takéto riešenie je správne,“ povedal Urbáni.
Predseda sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký povedal, že má k takémuto návrhu výhrady, lebo vyššie odvody by sa mali zohľadniť pri výpočte dôchodku. Napriek tomu pozmeňovací návrh Smeru v sociálnom výbore podporil. „Čakali sme, že potom oni podporia tie naše.“
Halecký pripustil, že poslanecké kluby sa môžu touto otázkou ešte zaoberať, aj keď HZDS chce prioritne riešiť otázku súbehu predčasného dôchodku a zárobkovej činnosti. Zároveň si myslí, že návrh Vaľovej parlament schváli, lebo „Smer na ňom trvá“.
Rafael Rafaj z SNS sa k otázke, či podporí zvýšenie vymeriavacieho základu na sociálne odvody s tým, že sa to neodrazí aj vo vyššom dôchodku, zatiaľ nevedel vyjadriť. „Momentálne sa venujem iným veciam.“
Poslankyňa SNS Marta Damborská má však k návrhu Vaľovej výhrady. „Zdá sa mi to dosť nespravodlivé. Ale je to môj osobný názor,“ povedala. Potvrdila, že poslanecký klub strany by sa mal dnes aj touto otázkou zaoberať.
Vyššie odvody by sa dnes do výpočtu penzie premietli
Podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála navrhovaná úprava poškodí tých občanov, ktorí majú pravidelne vyšší príjem. „Ak sa už raz do výpočtu dôchodkov zaviedla filozofia zásluhovosti, nemalo by sa to meniť na solidárnosť,“ povedal Mihál.
Podľa dnešnej legislatívy sa pri výpočte dôchodku môže zohľadniť aj poistné, ktoré sa platí zo sumy presahujúcej trojnásobok priemernej mzdy. Smer tomu chce zabrániť. Praktickým dôsledkom bude, že ľudia, ktorí by si mohli zvýšiť dôchodky, lebo istý čas nadpriemerne zarábali, už takúto možnosť mať nebudú. Sociálna poisťovňa však ušetrí.
Vymeriavací základ
Maximálny vymeriavací základ sa má zvýšiť z trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy:
– na starobné poistenie;
– invalidné poistenie;
– poistenie v nezamestnanosti;
– rezervný fond.
Strop vymeriavacieho základu sa tak zvýši z 56 283 korún na 75 044 korún.
Podľa údajov Sociálnej poisťovne sa navrhované zvýšenie vymeriavacieho základu dotkne zhruba 48–tisíc poistencov.