Expremiér Viktor Orbán na mítingu vyzýval na účasťv referende o vládnych reformách.
Priebeh včerajších osláv výročia začiatku maďarskej protikomunistickej revolúcie z roku 1956 bol možno aj vďaka nepriaznivému počasiu oveľa pokojnejší, než mnohí očakávali.
Hlavnou udalosťou dňa sa tak stal míting lídra opozície a expremiéra Viktora Orbána. Aj na ňom sa však zúčastnilo maximálne 30–tisíc ľudí, čo je vzhľadom na predchádzajúce Orbánove akcie veľmi málo.
VIDEO: Protivládne demonštrácie
Orbán sa vo svojej reči podľa očakávania venoval najmä referendu o vládnych reformách, ktoré oznámil práve pred rokom. Maďarsko je podľa Orbána v kríze. Referendum rozhodne o osude národa na ďalších tridsať rokov. V minulosti Orbán tvrdil, že ak ľud reformy odmietne, musí vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya odstúpiť.
Vláda nás chce zastrašiť
Ďalším rečníkom bola poslankyňa Fideszu a revolucionárka z roku 1956 Mária Wittnerová. Terajšia vláda sa podľa nej rovnako ako bývalá komunistická snaží ľudí zastrašiť. Wittnerová je častým hosťom akcií krajnej pravice, v auguste napríklad rečnila aj pri prísahe prvých členov Maďarskej gardy.
István Tarlós, vedúci kampane Fideszu pred referendom, zabával prítomných židovskými vtipmi.
Za hlavnú hrozbu súčasnosti označil neoliberalizmus: každý si vraj môže robiť, čo chce, a nie je jasné, kto rozkazuje.
Napriek obavám, pre ktoré už od víkendu Budapešť opustili mnohí jej obyvatelia, sa nezopakovala situácia spred roka.
Oslavy povstania sa vtedy zvrhli v pouličné boje tisícok demonštrantov a kontroverzný zásah polície.
Najradikálnejší extrémisti sa vybúrili už v pondelok večer. Niekoľko stoviek sa ich stretlo s políciou, ktorá im bránila v prístupe k budove opery, kde rečnil nenávidený Gyurcsány.
Premiér v prejave vyzval k celonárodnému zmiereniu. „Dôstojné oslavy roku 1956 by boli, keby si ľudia vzájomne podávali ruky, nemyslíte?“ hovoril svojim kritikom.
„Gyurcsány, vypadni“ či „špinaví Židia,“ pokrikovali naopak demonštranti. Prevrátili niekoľko áut a do policajtov hádzali fľaše a Molotovove koktejly. Polícia odpovedala slzným plynom a vodným delom.
Útočili na novinárov
Zranených bolo 19 policajtov, demonštrujúcich a novinárov. Fotograf agentúry Reuters utrpel poranenia hlavy a museli ho previezť do nemocnice. Prvý raz sa zdalo, že demonštrujúci útočili na novinárov zámerne.
Nepokoje netrvali ani dve hodiny, polícia bez väčších problémov demonštrantov rozohnala. Zatkla aj ich vodcu, bývalého predsedu Mládežníckeho hnutia 64 žúp Lászlóa Toroczkaiho, známeho aj na Slovensku. Podľa policajného hovorcu odviezli Toroczkaiho na vidiek, aby sa ho jeho spolubojovníci nepokúšali vyslobodiť.
Pravdepodobne aj vďaka zjavnému neúspechu a osamotenosti radikálov v pondelok večer nedošlo už včera k žiadnym vážnejším nepokojom.
Na rôznych akciách sa ich zišli iba malé skupinky, ani najväčšia z nich nemala viac ako 500 členov. Niekoľkokrát sa neúspešne pokúsili prerušiť vládne oslavy, proti tisíckam policajtov, ktorí uzavreli rozsiahle časti centra, však nemali šancu.
Autor: Ildikó Pongó, pm; VIDEO: ČTK