Liberáli Donalda Tuska sa po nedeľňajších voľbách presunú z opozičných lavíc Sejmu do vlády a budú sa môcť pokúsiť uskutočniť sľubované reformy.
Víťazi majú istých 209 zo 460 kresiel dolnej komory parlamentu a 58 zo 100-členného Senátu. K väčšine im chýba 22 mandátov.
K hladkému schvaľovaniu zákonov by im tak mohli pomôcť ľudovci s 31 poslancami, ktorých za najpravdepodobnejších koaličných partnerov označil Donald Tusk už pred voľbami.
Liberáli rátajú s ľudovcami
Šéf Poľskej ľudovej strany Waldemar Pawlak naznačil, že rozhovory sa už začali, ale najprv chce hovoriť o konkrétnom programe a až potom o obsadení funkcií.
Navyše iniciatívu musí podľa neho prevziať Občianska platforma ako víťaz volieb.
Tajomstvo úspechu spočíva podľa politológov a sociológov v tom, že ľudia odovzdávali hlas proti Kaczyńského strane a volili preto najväčšieho rivala strany Právo a spravodlivosť.
Výraznou pomocou bola tiež na poľské pomery vysoká volebná účasť. Na hlasovaní sa zúčastnilo 53,8 percenta registrovaných voličov, čo je najviac od pádu komunizmu v krajine v roku 1989.
Podľa miestnych komentárov ľudia prišli masovo odmietnuť „sociálny konzervativizmus a izolacionizmus“ doterajšej vlády.
Pozorovatelia zároveň vyzdvihujú fakt, že Poliaci odmietli trend rastúceho nacionalizmu, ktorý trápi aj ostatné stredoeurópske postkomunistické krajiny.
Ekonomickí analytici v Poľsku aj v zahraničí si myslia, že víťazstvo Občianskej platformy je pre trh pozitívne. Od novej vlády očakávajú reformu verejných financií, zjednodušenie daňového systému, pokračovanie privatizácie a smerovanie k čo najrýchlejšiemu prijatiu eura.
Neznámou však ostáva, do akej miery bude jeho strana schopná realizovať svoje plány. Prípadní koaliční partneri, s ktorými chce Tusk začať vyjednávať v druhej polovici týždňa, sa na reformné plány liberálov nepozerajú s nadšením.
Exkomunisti v zálohe
Víťazi musia navyše ešte čeliť dvojčaťu odstupujúceho premiéra, prezidentovi Lechovi Kaczyńskému, ktorý sa podľa viacerých predpovedí bude snažiť pomocou práva veta blokovať zákony presadzované novou vládou.
Do koalície by sa preto mohli dostať aj postkomunisti s 53 mandátmi, aj keď zatiaľ sa o tom veľmi nehovorí. S ich pomocou by však vláda mala dvojtretinovú väčšinu na prehlasovanie zákonov, ktoré by prezident Kaczyński v budúcnosti mohol vrátiť.
Strana prezidentovho brata, Právo a spravodlivosť odchádza do opozície asi so 166 poslancami.
Populistická Sebaobrana a ultrakatolícka a nacionalistická Liga poľských rodín v parlamente na radosť mnohých Poliakov aj európskych politikov už nebudú.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Autor: toh