BRATISLAVA. Komisia mediálnych odborníkov, ktorá vznikla začiatkom augusta na podnet Rady STV, si nemyslí, že zásahy do spravodajstva verejnoprávnej televízie, na ktoré upozornili viacerí odchádzajúci redaktori, boli politicky motivované.
Z televízie už z tohto dôvodu odišlo 18 ľudí, ďalší sú vo výpovednej lehote.
Zvyčajné zásahy
„Zásahy neboli výsledkom cenzúry, ale zvyčajných redakčných postupov, uplatňovaných pri redigovaní spravodajských príspevkov. Väčšina pripomienok redaktorov je odrazom ich neprofesionality, ale aj závažných nedostatkov v riadení redakcie a vzájomnej komunikácii,“ píše sa v uznesení komisie z 8. októbra, ktoré získal denník SME.
Členmi komisie boli Zuzana Krútka, Ján Füle, Eduard Chmelár, Samuel Brečka a Igor Dobiš.
Komisia posudzovala 14 podnetov, pričom za opodstatnenú považuje len sťažnosť Borisa Koreňa, ktorému sa nepáčilo, ako sa STV postavila k výrokom ministra Jahnátka o korupcii v zbrojárskom priemysle.
Füle: Vedenie je diletantské
Člena Rady STV Miroslava Kollára závery komisie neprekvapili. „Viem si predstaviť, že niektoré zásahy boli len v editorskej rovine, treba to však bližšie konkretizovať. Napriek tomu si myslím, že vedenie redakcie sa nerozhoduje celkom autonómne.“
Upozorňuje, že postoj komisie sa „čiastočne zhoduje“ aj s výsledkami analýzy Stanislavy Benickej, ktorá STV odporučila výmenu šéfredaktora spravodajstva Jána Šmihulu. „Prístup vedenia redakcie je často diletantský. Redakcia si potom nie je istá sama sebou, bojí sa, nikoho nechce uraziť,“ myslí si člen komisie Ján Füle.
Komisia navrhuje zriadiť redakčný výbor, v ktorom budú zastúpení aj spravodajcovia. Mali by byť informovaní aj o zmenách vo vedení redakcie.
„K správe sa vyjadríme, až keď sa s ňou oficiálne oboznámime,“ povedala hovorkyňa STV Želmíra Habánová.