MOSKVA. Rastúce ceny potravín presvedčili ruskú vládu, aby siahla k ich regulácii. Do stredy má byť podľa ruských médií podpísaná dohoda medzi vládou, výrobcami a predajcami o zmrazení cien základných potravín.
S predstaviteľmi ruského ministerstva poľnohospodárstva sa na zmrazení cien „sociálne významných výrobkov“ predbežne dohodli veľké agrárne firmy, ale aj zástupcovia najväčších veľkoobchodných i maloobchodných sietí.
Podľa ruského denníka Kommersant by mala byť regulovaná cena mlieka, kefíru, smotany, bieleho a tmavého chleba, vajec, masla, cukru a syra. Obchodné siete si budú môcť k veľkoobchodnej cene týchto výrobkov pridať najviac desať percent.
V Rusku v posledných mesiacoch výrazne rastú ceny základných potravín, napríklad mlieko zdraželo za september o viac než sedem percent a maslo a syry o viac ako 13 percent. V krajine, kde veľa ľudí žije na hranici chudoby, je každé zdraženie základných potravín či energií výrazným sociálnym problémom. Rusko v decembri čakajú parlamentné voľby a výrazné zvýšenie cien by mohlo poškodiť reputáciu vládneho a proprezidentského Jednotného Ruska.
Podľa ruských médií by regulácia cien mala byť dočasná a trvať do konca roku, nie je však vylúčená možnosť, že sa predĺži. Už v piatok rokovala o rastúcich cenách potravín s ich výrobcami a predajcami petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková a dohodla zmrazenie cien na tri druhy mliečnej produkcie. „Momentálne sa schvaľuje,“ povedal Vladimir Labinov, riaditeľ ruského zväzu výrobcov mliečnych výrobkov. Podľa neho sa pod dohodu podpíšu všetci veľkí výrobcovia mliečnych výrobkov aj významné obchodné a predajné siete.
Podpis bude ešte tento týždeň, potvrdzujú aj úradníci z ruského ministerstva obchodu, ktorí odmietajú, že by na výrobcov a predajcov nejako tlačili.
Podľa politológa Alexeja Makarkina úrady majú dostatočné možnosti, ako presadiť svoje. „Štátny aparát má mnoho nátlakových pák. Je to daňový úrad, hygienici aj požiarna kontrola,“ poznamenal. Podľa ekonóma Romana Šalimova z agentúry Točka rosta je možné, že zmrazenie cien časti produkcie navrhli štátu sami výrobcovia v obave, aby úradníci nepristúpili k plošnej regulácii.
Okrem rastu cien na potraviny vláda premiéra Viktora Zubkova bojuje aj s rastúcou infláciou. Medzi opatrenia, ktoré prijala a ktoré výrobcovia kritizujú, patrí zavedenie desaťpercentných exportných poplatkov za obilie. Napriek protestom výrobcov vláda zvažuje zvýšenie týchto poplatkov o 30 či dokonca 50 percent.