etci ostatní usilovne integrujú. Jediný problém je, že zatiaľ nikto presne nevie ako na to.
Už dávno nie sú internetové stránky ako sme.sk len elektronickým odrazom tlačovín. Samotné denníky sú dnes na stránkach často len kdesi v úzadí a dôraz sa kladie na aktuálne správy, blogy, zábavu, či dokonca najlepšie články konkurencie. Osamelého technika, ktorý preklápal text z novín na sieť, nahradili plnohodnotné redakcie. Teraz treba riešiť ich vzťah s pôvodným tímom novín. Univerzálna odpoveď neexistuje, rysujú sa však štyri základné cesty.
Prvá: redakcie fungujú úplne oddelene, stretávajú sa možno tak na obede alebo firemných hrách. Tento prístup vychádza z predpokladu, že celok najlepšie funguje vtedy, keď každá z jeho častí robí čo najlepšie to svoje.
Druhá: redakcie sú samostatné, ale sedia v spoločných otvorených priestoroch. To im má umožniť hovoriť o problémoch a pomáhať si. Touto cestou sa vybrala minulý týždeň česká Mladá Fronta Dnes a jej idnes.cz.
Tretia: niektorí ľudia zo športového, kultúrneho či zahraničného oddelenia sa venujú len denníku, iní len internetu, ale majú spoločného šéfa.
Štvrtá: redakcie úplne splynú. Všetci novinári píšu všade. Výhodou má byť, že práca je koordinovaná, ľudia plne zastupiteľní a noviny sa dokonale dopĺňajú s internetom.
Porekadlo hovorí, že stredná cesta je tá zlatá. Na križovatku so štyrmi možnosťami zabudlo. Preto aj v SME ešte len hľadáme podobu spojenia, ktorá bude pre nás tou pravou. Nedovolím si však byť skeptikom. Šéf sme.sk totiž sedí dva metre odo mňa.
Autor: zástupca šéfredaktora denníka SME