BRATISLAVA. Pred siedmimi rokmi pristúpili vo vchode činžiaka na sídlisku Chrenová v Nitre k podnikateľovi Mariánovi Boháčikovi dvaja muži. Povedali mu, aby položil na zem šampanské, ktoré držal v ruke, že sa s ním chcú porozprávať. Vypýtali si od neho peniaze, ale povedal im, že nič nemá. Zozadu k nemu pristúpil jeden z nich a povedal: „Ukáž vačky. Komu si sa ty vyhrážal, že vládnu peniaze, a nie p..a? My ti ukážeme opak.“ Potom začali strieľať.
VIDEO - Výpoveď bývalého policajta IV.
Takto vraždu podnikateľa, ktorý sa zaoberal napríklad aj nelegálnym prevádzaním utečencov cez naše hranice, opísala jeho manželka Ivona Boháčiková policajtom o päť mesiacov neskôr. Vo výpovedi sa zároveň priznala, že si vraždu manžela objednala u Juhoslovana Nijaza Čolakoviča. Ten jej mal neskôr celú vraždu opísať.
Elita
Jeden z dvoch mužov ukradol Boháčikovi mobil a vložil doň svoju sim kartu. Školácka chyba. Policajti si to vysvetľujú tým, že mohol byť pod vplyvom drog. Vtedy polícia zistila, že je to Milan Tardík, elitný policajt z Útvaru špeciálnych služieb policajného prezídia, ktorý robil na sledovačke. Zatkli ho a zobrali mu zbraň. Analýza ukázala, že z nej strieľali na Boháčika a Tardíka vzali do väzby.
VIDEO - Výpoveď bývalého policajta IV.
Na základe výpovede suseda, ktorý bol na balkóne a videl z vchodu utekať dvoch mužov, polícia pátrala po druhom mužovi. Zatkla Tardíkovho kolegu Martina Čudrnáka. Boháčikovú po výpovedi zatkli a rovnako aj Nijaza Čolakoviča. Po výpovedi Tardíkovej manželky Moniky zatkli Dušana Kovácsa.
Aké sú dôkazy
Kľúčová je výpoveď Boháčikovej. Čolakovič jej mal prezradiť, že jej manžel si uňho objednal vraždu jej a jej otca. Manželstvo Boháčikovcov bolo búrlivé. Muž ju mal aj biť.
VIDEO - Výpoveď bývalého policajta IV.
Čolakovič sa do Boháčikovej zrejme zamiloval a povedal jej, že ju nezabije, ale môže zabiť jeho. Keď Boháčiková opäť dostala bitku, súhlasila. Po vražde jej Čolakovič povedal, že vraždu spáchal Tardík, ktorého poznala. Raz v bare k nim vraj prišiel Čudrnák. Boháčiková sa spýtala, kto to bol. „Ten bol tiež hore,“ povedal Čolakovič, čím podľa nej myslel, že bol pri vražde. Čolakovič jej tiež povedal, že pri vražde boli traja - dvaja vo vchode a jeden čakal vonku. Tretím mal byť Dušan Kovács.
Tardíkova manželka po niekoľkých mesiacoch vypovedala, že Kovács išiel s jej mužom pred vraždou do Nitry a po vražde sa vrátil s ním. Potvrdila aj to, že jej muž používal telefón, ktorý patril Boháčikovi.
To, že vo vchode videl dvoch mužov podobajúcich sa na Čudrnáka alebo Tardíka, vypovedal aj utajený 11-ročný svedok, ktorý sa tam práve schovával. Vonku bola veľká búrka.
Oslobodenie a pochybnosti
Po dvoch rokoch vo väzbe sa obžalovaní dostali von a 13. novembra 2003 vyniesol prvostupňový senát krajského súdu pod vedením sudcu Stanislava Libanta oslobodzujúci rozsudok.
„Nebolo preukázané, že skutok spáchali,“ vyhlásil predseda krajského súdu. Súd povedal, že na odsúdenie nestačí dohad maloletého chlapca alebo svedectvo, že jeden z obžalovaných v ten deň cestoval do Nitry.
Neuspeli podľa polície jednoznačné dôkazy proti Tardíkovi: používal telefón obete krátko po vražde, strieľalo sa z jeho zbrane. Súd uveril zrejme jeho tvrdeniam, že zbraň mu v čase vraždy ukradli a to, že Boháčikov telefón od niekoho kúpil. Prečo ho na druhý deň chcel predať v záložni? Do úvahy nezobrali ani výpoveď Boháčikovej ženy, pretože pri nej nebol jej obhajca. Súd konštatoval, že niektorí obžalovaní vedeli o smrti podnikateľa viac, ako povedali.
„Tým, že sme podali obžalobu, sme vec považovali za kvalitne vyšetrenú,“ hovorí dnes Jaroslav Maček z nitrianskej krajskej prokuratúry.
Po štyroch rokoch zvrat
Prokuratúra sa proti rozsudku odvolala a Najvyšší súd vrátil prípad krajskému súdu. Pred dvoma týždňami súd za vraždu odsúdil Boháčikovú, Čolakoviča, ktorý už dávno nežije na Slovensku, Tardíka i Čudrnáka. Tardík dostal 13 rokov, Čudrnák 12 a pol, Boháčiková 12 a Čolakovič tiež 13. Kovácsa oslobodili.
Čudrnákovi prišlo pri vyhlasovaní rozsudku nevoľno. Od začiatku tvrdí, že je nevinný. Svedectvo 11-ročného chlapca je podľa neho protizákonné, pretože vyšetrovateľ sa ho dvakrát opýtal, či niekoho spoznáva, a on povedal, že nie. Na tretíkrát povedal, že sa podobá na Čudrnáka.
VIDEO - Výpoveď bývalého policajta III.
„Vyšetrovateľ to mal ukončiť hneď, ako svedok na otázku odpovedal nepoznám. Nie je možné sa donekonečna pýtať,“ hovorí Čudrnák. Jeho dôkazom je výpoveď niekoľkých svedkov, že v čase vraždy bol s nimi v Starej Turej na diskotéke. Lokalizácia spoločnosti Orange potvrdila, že jeho telefón bol 100 kilometrov od Nitry v Starej Turej.
Čo na to súd? „Výsluch objednávateľky vraždy bol uskutočnený podľa Najvyššieho súdu v zmysle zákona a bolo uložené krajskému súdu z tohto stanoviska vychádzať,“ povedala hovorkyňa krajského súdu Lenka Drahošová. Preto súd Boháčikovej údaje považoval za hodnoverné. „Potom je obrana obžalovaného Čudrnáka vyvrátená. Navyše, ak jeho alibi potvrdzovali najmä rodinní príslušníci a priatelia,“ povedala Drahošová.
Prečo súd neodsúdil aj Kovácsa? „Žiaden zo spolupáchateľov ho neobvinil a nejestvuje ani nepriamy dôkaz o jeho vine,“ dodala Drahošová. Viac bude v rozsudku, ktorý písomne vypracujú do 29. októbra.
Lenivci
Od vraždy uplynulo sedem rokov a právoplatný rozsudok stále nie je. Znovu bude rozhodovať Najvyšší súd. „Určite by mali byť prípady ukončované rýchlejšie,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Podľa neho sa ako účinná páka ukazuje kontrola zo strany predsedov súdov.
VIDEO - Výpoveď bývalého policajta V.
Jurči hovorí, že medzi sudcami sa nájdu aj lenivci. O prípade zisťujú viac informácií.
Kauza Boháčik
16. 9. 2000: Vražda v Nitre, podnikateľa zastrelili
7. 6. 2002: Prokurátor podal obžalobu na elitných policajtov
13. 11. 2003: Krajský súd v Nitre všetkých oslobodil
6. 12. 2005: Najvyšší súd rozsudok vrátil a vec Krajskému súdu
1. 10. 2007: Krajský súd v Nitre vyhlásil odsudzujúci rozsudok. Prokurátor aj obhajcovia sa odvolajú.
Čudrnák: Je to justičný omyl
Odsúdený policajt spochybňuje kľúčovú svedkyňu.
Bývalý policajt Martin Čudrnák je jediný z obžalovaných, ktorý hovorí s novinármi. Ako jediný bol tiež ochotný ísť na detektor lži. Výsledok skúšky bol nepoužiteľný.
Preverovali ho
Obvinenie označuje za vykonštruované. „Máme chatu v Starej Turej a mám tam rodinu i známych. Je to kraj, kde údajne chodia prevádzači,“ vysvetľuje Čudrnák. Na inšpekcii vysvetľoval, prečo chodí na pivo s ľuďmi podozrivými z prevádzačstva. Povedal, že ich pozná od detstva.
„Pracovníci inšpekcie, ktorým som podával vysvetlenie, boli prítomní aj pri výsluchu Ivony B.,“ hovorí Čudrnák. „Neskôr pred súdom uviedla, že jej ukázali moju fotografiu a donútili ju vypovedať, že aj ja s tým mám niečo spoločné.“
S Čolakovičom sa pred vraždou poznal, „lebo býval na tom istom sídlisku vo vedľajšom dome“. Podnikateľov brat mu prenajímal byt.
Dva roky vo väzbe
Podľa neho je nemysliteľné, aby ho odsúdili na základe jednej vety Boháčikovej, že počula, že to urobil on, a napriek tomu, že má svedkov a potvrdenie od mobilného operátora, ktoré dokazuje, že v čase vraždy bol niekde inde.
„Nepovedala, že som bol pri vražde, bola to len jej domnienka.“
Čudrnák bol dva roky vo väzbe, dnes pracuje v stavebnej firme. „Príslušníci väzenského zboru sa ku mne správali slušne. Na Slovensku slúži výkon väzby predovšetkým na psychickú likvidáciu človeka.“
(mož, bej)
Bol to zbabelec, spomínajú na Čolakoviča
Odsúdený Čolakovič žije v Bosne. Bratislavský podnikateľ, ktorý ho pozná, neverí, že by si objednal vraždu.
„On bol predposratý, zbabelý.“ Takto na Nijaza Čolakoviča z Bosny a Hercegoviny spomína jeho bývalý obchodný partner. Nevie si predstaviť, že by zorganizoval vraždu nitrianskeho podnikateľa Mariána Boháčika. Muž, akého si on pamätá, jednoducho „nemal gule“ na to, aby sa zaplietol do takého vážneho zločinu.
„Meral možno dva metre, ale nikdy sa vám nepozrel do očí,“ spomína obchodník. Hovoriť o Bosniakovi chcel len pod podmienkou zachovania anonymity. „Viem si predstaviť, ako o tom hovorí, lebo sa rád hral na dôležitého, ale neviem si ho predstaviť, že organizuje vraždu. Dodnes tomu neverím.“
Obchodník hovorí, že v polovici 90. rokov mal krátko s Čolakovičom firmu, ktorá predávala hracie automaty. Keď sa dozvedel, že Čolakovič spreneveruje peniaze a berie kokaín, rozišli sa. „Nevidel som ho 10 rokov.“ Čolakovič začínal na Slovensku s firmou na mincové hracie automaty v Bratislave, neskôr si založil vlastnú živnosť v budove kde býval Martin Čudrnák – policajt zvláštnej jednotky, ktorého tiež odsúdili na 13 rokov za vraždu Boháčika.
Nový Čas v roku 2001 napísal, že Čolakovič bol krátko členom HZDS v Petržalke, ale neskôr ho vylúčili. Fridrich Hláva, predseda HZDS v Petržalke v rokoch 2000 až 2006, tvrdí, že „o takom mužovi v živote nepočul“. Tlačové oddelenie HZDS vyhlásilo, že stanovy strany neumožňovali cudzím štátnym príslušníkom stať sa jej členom.
Čolakovič žije v Bosne a Hercegovine a nie je po ňom vyhlásené pátranie.