BRATISLAVA. V kauze vymáhania koncesionárskych poplatkov pre Slovenský rozhlas nastal zásadný posun.
Slovenský rozhlas aj občania majú stále problémy pre zmluvy so spoločnosťou BSP Lawyer Partners, ktoré podpísalo bývalé vedenie rozhlasu. Spoločnosť mala pre rozhlas vymáhať nezaplatené koncesionárske poplatky. Firma nedávno doručila rozhlasu výzvu, aby zaplatil 90 miliónov korún, rozhlas plnenie odmietol ako neodôvodnené.Výzvu poslala firma na základe spornej zmluvy, ktorú podpísala bývalá štatutárna zástupkyňa rozhlasu Hilda Gajdošová.
„Ide o 90tisíc koncesionárov, ktorí ešte ani nevedia, že boli v marci 2006 predaní,“ povedala súčasná riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková. Vysvetľuje, že na zmluve je januárový dátum, čo je ešte pred generálnym pardonom. Podľa zmluvy mal rozhlas do mesiaca od podpisu dokumentu oznámiť dlhujúcim koncesionárom, že už nedlhujú rozhlasu ale vymáhačom. „Keďže tak rozhlas neurobil, hrozí mu pokuta tisíc korún každého koncesionára,“ povedala Zemková. Rozhlas sa ale snaží dokázať, že zmluva bola antedatovaná, uzavretá až po januári, po schválení generálneho pardonu.
Trestné stíhanie sa začalo
Polícia začala v súvislosti so zmluvou trestné stíhanie na neznámeho páchateľa. V uznesení sama píše, že ten vystupuje pod menom Hilda Gajdošová. Obvykle po istom čase polícia obviní konkrétneho páchateľa.
Polícia dospela k záveru, že Gajdošová nemala právo zmluvu podpísať a je antedatovaná. Hoci bola podpísaná v januári, protokol o odovzdávaní nosiča so zoznamom postúpených pohľadávok bol odovzdaný až 46 dní po podpise zmluvy a zároveň po nadobudnutí účinnosti novely zákona, ktorá priniesla koncesionárom generálny pardon. „Týmto konaním dosiaľ nestotožnený páchateľ spôsobil škodu na cudzom majetku vo výške 14 136 760 korún,“ uvádza sa v uznesení polície.
Gajdošová potvrdila, že zmluvu z januára 2006 podpísala a tvrdí, že žiadna zmluva nebola antedatovaná, ale dáta na nosiči museli byť podľa nej dodatočne spresnené.
Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian povedal, že o tejto zmluve nevedel. V súvislosti s tým, že trestné stíhanie prebieha a platí prezumpcia neviny, sa k prípadu nechcel vyjadriť.
„V prípade sa vedie vyšetrovanie. Z uvedeného skutku nebol dosiaľ nikto obvinený,“ povedala Tatiana Kurucová, zástupkyňa hovorkyne krajského riaditeľstva polície.
„Voči mojej osobe nie je začaté trestné stíhanie, ale len vo veci, kde môžem vystupovať maximálne ako svedok,“ tvrdí Gajdošová.
Gajdošovej kariéra
Po nástupe Ficovej vlády sa stala Hilda Gajdošová riaditeľkou sekcie ekonomiky na ministerstve kultúry. Podľa etického kódexu štátny zamestnanec sa musí vyvarovať konania, ktoré by viedlo k podozreniu, že porušuje zákon. Podľa Pavla Nechalu z Transprency International by bolo vhodné, aby Gajdošová počas vyšetrovania svoju funkciu nevykonávala.
„Vždy je potrebné zvážiť dôkazy, ktoré sú predložené, rešpektovať prezumpciu neviny. Ale v prípade, že sú to skutočnosti, ktoré vyvolávajú pochybnosti, tak zamestnávateľ by mal pozastaviť funkciu,“ povedal Nechala. Minister sa tak nechystá urobiť. „Ministerstvo kultúry má informácie, že nebolo začaté trestné stíhanie proti Gajdošovej,“ povedal jeho hovorca Jozef Bednár.
Štátny zamestnanec bude podľa neho postavený mimo štátnu službu, ak vyšetrovateľ dospeje k záveru, že došlo k trestnému činu a vznesie obvinenie proti konkrétnej osobe. Podľa Nechalu malo ministerstvo zvážiť už samotné vymenovanie Gajdošovej do funkcie, pretože v tom čase boli známe nejasnosti v súvislosti s tou kauzou.
Stĺpček Konštantína Čikovského
Silná
Terajšia šéfka ekonomiky ministerstva kultúry Hilda Gajdošová mala pred časom možnosť viesť aj verejnoprávny rozhlas. Tak ako jej predchodca – terajší šéf TASR Jaroslav Rezník – aj ona predávala pohľadávky voči občanom. Na rozdiel od neho, ona v čase podpisovania zmluvy už vedela, že sa to mimoriadne nepáči občanom, poslancom ani vláde.
Nápad svojho predchodcu Gajdošová ešte zlepšila tým, že vymáhačom ponúkla možnosť dostať peniaze aj priamo od štátu. Najskôr v zmluve niečo sľúbila, a potom to neurobila, hoci vedela, že to môže štát stáť skoro sto miliónov korún.
Vyšetrovatelia teraz zisťujú, či si pri tom ešte aj nepoplietla dátumy. A či do zmluvy nenapísala taký, čo vyhovuje len vymáhačom.
Ľudí, ktorí sú schopní všetkého, je ťažké sa zbaviť. Lebo pod tlakom by mohli rozprávať aj o svojich šéfoch. Marekovi Maďaričovi niet čo závidieť.