Francúzov už prešiel prvotný smútok z vypadnutia svojich. Chvália sa ekonomickým prínosom šampiontu. Už teraz zarobili 3,3 miliardy eur. Suma má perspektívne narásť na osem miliárd.
Prišlo polmilióna turistov
Napriek strate zlatých nádejí povolal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy do funkcie štátneho tajomníka pre mládež a šport trénera ragbyovej reprezentácie Bernarda Laporteho.
Na šampionát (začal sa 8. septembra) prišlo do Francúzska pol milióna zahraničných fanúšikov. Stretnutia na štadióne Saint Denis vždy vypredali (kapacita 80–tisíc).
Z nášho pohľadu čisto futbalové krajiny sú ragby posadnuté. Na úrovni svetových šampionátov sú oba športy rovnocenné. V šírke obľúbenosti samozrejme vedie futbal. Ak sa nehrá šampionát v ňom, je v anglosaských krajinách i niektorých románskych udalosťou roka ragby.
Miernym favoritom je JAR
Keď pred štyrmi rokmi prišli z Austrálie Angličania konečne so zlatými medailami, vítalo ich v Londýne milión nadšencov. Šampiónov ihneď prijala kráľovná.
Dnes o 21.00 h sa v Paríži o titul stretnú Anglicko s Juhoafrickou republikou. Miernym favoritom sú Afričania. V skupine svojho finálového súpera rozniesli 36:0. „Nesmieme podľahnúť pocitom favorita,“ varuje v agentúre Reuters juhoafický kouč Jake White.
Keď vyhrá Anglicko, bude prvou krajinou, ktorá titul obhájila. Aj JAR hrá o svoje druhé zlato.
Prvé získala pri premiérovom štarte na MS 1995. Na úvodných šampionátoch neštartovala.
V čase rasistických vlád v Juhoafrickej republike (posledná padla v roku 1994) športový svet túto krajinu bojkotoval.
Africké problémy
White mal problémy s názorovými pozostatkami minulosti. Čelil tlaku vládnych kruhov JAR, že nestavia dosť černošských chlapcov. Kritika prestala vlani v novembri. JAR po sedemzápasovej sérii prehier opäť zdolala Anglicko.
„Pokiaľ sú hráči dôkladne pripravení, všetko ostatné je nepodstatné. V sobotu (včera – pozn. red.) musia ukázať všetko, čo sa za štyri roky naučili. Anglicko vyradilo Austráliu i Francúzsko. Hrá výborne tímovo,“ cituje Whitea Reuters.
Futbal a ragby
Ragby sa vyvíjal prakticky rovnocenne s futbalom. Vzniklo v roku 1823, keď študenta Williama Webba Ellisa v meste Rugby omrzelo pri ňom iba kopať do lopty, tak ju vzal do ruky a dal gól.
Aj v ragby sa dlho hralo s guľatou loptou a nie dnešnou šiškou. V rokoch 1900 – 1924 bol tento šport v programe OH. Futbalové pravidlá poznáme od roku 1863, ragbyové kodifikovali o osem rokov neskôr. Ostatné kolektívne športy vznikli o desaťročia neskôr.
MS sa hrajú od roku 1987. Titul získali Nový Zéland, Austrálie (dvakrát), JAR, Austrália, Anglicko.
Hviezdy tímov
Bryan Habana
JuhoafričanHabana (24, na snímke Reuters) je šprintérom, silákom i eskamotérom. V 34 medzištátnych zápasoch položil 30 pätiek. V tomto je najlepší na svete. Blesk. V exhibícii predstihol geparda. Pravda, pred šprintérom zo zvieracej ríše mal 30–metrový náskok. Stovku zabehne za 10,5 s. „Rozbehne sa akoby dostal elektrický šok. Šprintuje v tranze. Rýchlo, silno, s úžasnou stabilitou,“ charakterizovali jeho hru na www. timesonline.uk.
![]() |
Jonny Wilkinson
Pred štyrmi rokmi rozhodol finále MS Angličan Wilkinson (28, na snímke Reuters). Kopol z hry presne medzi tri horné žrde. Ragbyový Beckham. Na štadióne v Sydney proti domácim Austrálčanom oslavovalo strelca 40–tisíc Angličanov, vtedajší premiér Blair i princ Harry. Wilkinson odohral šampionát 2003 so zlomenou kostičkou v ramene.
Na súčasných MS dosiahol doteraz 243 bodov. Ďaleko najviac zo všetkých. Raz položil, ostatok kopal. Bodoval už z penált, trestných hodov i z hry. Bráni sa ťažšie ako rýchly bežec.
(pf)