BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva dalo ešte v máji na rokovanie vlády Stratégiu rozvoja cestovného ruchu na Slovensku, ku ktorému sa občania či odborná verejnosť nemohli vyjadriť. A to i napriek tomu, že to zákon vyžaduje. Vedenie rezortu až minulý týždeň zverejnilo inzerát, ktorým chce napraviť svoju chybu. Ako chce zapracovať pripomienky ľudí, keď je už dokument schválený, známe nie je.
Zákon hovorí jasne
Ak sa schvaľuje strategický dokument, zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie hovorí jasne, že musí prejsť najskôr pripomienkovým konaním, aby sa odborníci alebo verejnosť mohli vyjadriť, či podľa ich názoru zásadne nepoškodí alebo nejakým spôsobom neovplyvní životné prostredie. Až po tom ho môže schváliť vláda. Stratégia rozvoja cestovného ruchu pod kategóriu strategického dokumentu spadá.
„Stratégia je iba všeobecným dokumentom, ktorý určuje ciele rozvoja cestovného ruchu. Nemá vplyv na životné prostredie,“ povedal hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara. Až keď sa budú robiť konkrétne projekty, potom bude ministerstvo určite vyžadovať to, čo zákon hovorí.
Vláda stratégiu schválila s pripomienkami na májovom zasadnutí. Prečo odobrila dokument, pri tvorbe ktorého bol porušený zákon, odpovedal Úrad vlády stručne: „Odpovede na vaše otázky vám poskytne ministerstvo hospodárstva. S ich znením sa Úrad vlády stotožňuje.“
Porušili aj európske normy
Vláda dala podľa hovorcu Zvaru na predloženie stratégie termín do konca apríla a ministerstvo preto muselo konať. „V takomto čase nebolo možné stihnúť zdĺhavý, niekoľko mesiacov trvajúci proces posudzovania podľa spomenutého zákona,“ povedal.
Takáto koncepcia ale podľa advokátky Evy Kováčechovej, ktorá spolupracuje s Centrom pre práva občanov Via Iuris, podlieha strategickému posudzovaniu.
„Ak sa tak nestalo, je to v rozpore nielen so slovenským zákonom, ale i smernicou Európskej únie,“ povedala. Podľa advokátky ministerstvo hospodárstva porušilo smernicu únie o posudzovaní vplyvov určitých plánov a programov na životné prostredie.
¶Hovorca Zvara dodal, že ministerstvo predložilo dokument s tým, že posudzovanie sa uskutoční až po jeho schválení. „Ušetrili sme tým minimálne pol roka,“ doplnil.
Formálne opravili chybu
Ministerstvo hospodárstva však 11. októbra v denníku Hospodárske noviny uverejnilo inzerát, v ktorom informovalo verejnosť o možnosti pripomienkovania. Stalo sa tak päť mesiacov po tom, čo bol dokument riadne schválený vládou. „Evidentne chceli formálne splniť podmienky dané zákonom,“ povedala Kováčechová.
Podľa Zvaru však stratégia nie je záväzný vykonávací predpis ani právna norma. „Ak sa v rámci posudzovacieho procesu objavia zásadné pripomienky, budú bez problémov do neho zapracované,“ povedal.
Advokátka Kováčechová pochybuje, že sa pripomienky ľudí či odborníkov do teraz platnej stratégie vôbec dostanú. „To by potom stratégiu musela znova schvaľovať vláda. Ale možno to idú robiť na dvakrát,“ uzatvorila.
Na otázku SME, či po zapracovaní pripomienok bude stratégiu znovu schvaľovať vláda, hovorca Zvara povedal, že sa touto otázkou budú zaoberať na pracovnej porade vedenia ministerstva.
|