Hoci je v prieskumoch možných prezidentských kandidátov na druhom mieste, stále nechce povedať, či bude kandidovať. Poslankyňa SDKÚ IVETA RADIČOVÁ tvrdí, že jej kandidatúra by prekážala KDH, lebo má iný postoj k potratom.
Kedy SDKÚ navrhne KDH a SMK svojho prezidentského kandidáta?
„Po zasadnutí prezídia, ktoré sa bude konať prvý novembrový týždeň - teda hneď po návrate pána Dzurindu z nemocnice, kde mu budú vyberať kov z nohy.“
Budete to vy?
„Aj pre kandidáta na prezidenta u nás fungujú primárky. Museli by ma navrhnúť miestne zväzy a schváliť odspodu až hore. Kandidáta môže navrhnúť aj prezídium, ale stále je to len návrh, ktorý musí prejsť schvaľovaním odspodu - hore.“
Vy ani netušíte, či by ste to mohli byť?
„Tuším tak ako vy, že moje meno bude určite diskutované.“
Kto iný by to mohol byť?
„Myslím, že Slovensko má veľa osobností. Som presvedčená, že budeme diskutovať aj o iných menách a mojím favoritom je Martin Bútora.“
Ten má podľa posledného prieskumu MVK podporu 4,4 percenta.
„To nie je prekvapujúce. Pán Bútora sa po svojom návrate z USA vrátil do občianskeho sektora, venuje sa vedeckej, výskumnej a pedagogickej práci. V istých kruhoch je viac než dobre známy, aj keď je menej známy pre verejnosť. Do prezidentských volieb sú ešte dva roky.“
Koho by ste ešte odporučili z prostredia SDKÚ?
„Určite si viem ako osobnosť predstaviť Ivana Mikloša. Lenže ten má svoju ekonomickú parketu, kde má nezastupiteľné miesto. Keby som išla k našim opozičným kolegom, viem si predstaviť pána Figeľa z KDH. Z nestraníkov je mojím favoritom ešte pán doktor Siman, alebo pán Srholec.“
Necítite sa byť zaviazaná výsledkami prieskumu, podľa ktorých máte teraz asi iba vy šancu dostať sa s Ivanom Gašparovičom do druhého kola?
„Keby som necítila záväzok, tak sa na túto tému nebudeme ani zhovárať. Veľmi si vážim dôveru, ale rovnako som sa poučila z ostatných prezidentských volieb. Pokiaľ opozícia pôjde s viacerými kandidátmi, jej šance sa geometrickým radom znižujú.“
Veríte, že bude jeden opozičný kandidát? To sa pravici ešte nepodarilo.
„Moja dôvera je dosť naštrbená. Napriek tomu stále verím a dúfam, že to bude možné.“
Prečo je vaša dôvera naštrbená?
„Pokiaľ by SDKÚ a KDH zanovito trvali len na osobnosti zo svojho košiara, ktorá môže byť nepriechodnou, rozhovory sa zablokujú.“
Hovoríte o Pavlovi Hrušovskom?
„Hovorím o sebe a všetkých kandidátoch, ktorí blokujú možný konsenzus.“
Bol by Pavol Hrušovský vhodný opozičný kandidát? Teraz skúste odpovedať ako sociologička.
„Pán Hrušovský vo vrcholovej politike odviedol kus roboty. Ja práve ako sociologička sledujem prieskumy verejnej mienky. Každý si z nich môže vytvoriť názor na priechodnosť jednotlivých kandidátov.“
Pál Csáky si myslí, že by ste boli lepšou kandidátkou ako Hrušovský. Aj vy si to myslíte?
„Je to názor pána Csákyho. Som zaň povďačná.“
Sama hovoríte, že žena v prezidentských voľbách nemá veľkú šancu. To je zvláštne, keď ako možná kandidátka idete do bitky s bielou zástavou.
„Ja idem do bitky?“
Tvárite sa, že keby vám to navrhli, budete súhlasiť.
„Ja uprednostňujem intenzívne hľadanie osobnosti, ktorá by pre občanov nebola voľbou menšieho zla a dôstojne by zastávala takýto významný post.“
Keby vás nominovali, prijmete to?
„Pokúsim sa presvedčiť, že tá nominácia má viac nevýhod ako výhod.“
Takže budete hovoriť, aby vás nenominovali?
„Áno. Jednoducho preto, že sa predovšetkým KDH vyjadrilo. Ja rozdeľujem postoj v rámci opozície a uvedomujem si to.“
KDH už priamo oznámilo, že s vami nebudú súhlasiť?
„Minimálne pán poslanec Palko sa vyjadril, že k mojej osobe majú výhrady.“
Vladimír Palko nie je celé KDH.
„Ale tlmočil svoje výhrady verejne.“
Išlo o výhradu, ktorá sa týka interrupcií.
„Je to kvôli jednej mojej vete, ktorá sa donekonečna opakuje, a ktorá bola neuveriteľne vytrhnutá z kontextu. Dlho som zvažovala, či to poviem: Moja stará mama mala 9 detí. Prežili 3. Šesť ich zomrelo pár hodín po narodení. Môj najstarší brat zomrel v inkubátore, potom bolo 6 ťažkých rokov a súboj s prírodou a narodila som sa ja - predčasne a bojovalo sa o to, aby som prežila. Chcem tým naznačiť, že každý príbeh je jedinečný a je to vec ťažkých individuálnych situácií. Ctím autonómiu rodiny a aj rozhodnutia medzi zemou a nebom a myslím, že akýkoľvek zásah politika či štátneho úradníka do takýchto okamihov je nemiestny.“
Takže nie ste odporcom interrupcií?
„Nikomu neželám takúto Sofiinu voľbu. Je preto potreba urobiť maximum pre to, aby k tejto situácii neprišlo, a aby žena nebola v takejto situácii. Je to úplne krajná a hraničná možnosť. Ale ja si ctím súkromie človeka, aj jeho bytostne individuálne právo sa rozhodnúť.“
Preto ste pre KDH absolútne nepriechodná?
„To je otázka predovšetkým pre KDH. To, ako zarezonovala tá jediná veta z rozhovoru, na ktorú nadväzovalo moje vyjadrenie, že plne rešpektujem výhradu vo svedomí u lekárov aj iných profesií - ale táto druhá časť vety už ako keby nebola - a to ako intenzívne sa chytila časť predstaviteľov tejto vety, mi dáva cítiť, že tam problém s mojou osobou naozaj je.“
Vy ste spravili raketovú politickú kariéru. Z nestraníčky ste sa zrazu stali ministerkou, potom trojkou na kandidátke a teraz podpredsedníčkou strany a možnou prezidentskou kandidátkou. Čím si to vysvetľujete?
„Bez šťastia sa mnoho vecí napriek veľkému úsiliu často nepodarí. Ja si to vysvetľujem tým, že politiku robím nepoliticky.“
To tvrdí každý politik, že robí nepoliticky a pre ľudí.
„Toto som povedala?“
Smerujete k tomu.
„Ja smerujem k tomu, že sa snažím argumentovať naozaj vecne - pri vystúpeniach v parlamente, v médiách. Snažím sa počúvať, keď robím rozhodnutia.“
Nie je to skôr tým, že po odchode Zuzany Martinákovej hľadal Dzurinda „ženskú tvár“, ktorá by oslovila voličov?
„Mňa pán Dzurinda hľadal už pred tým - vo voľbách 2002. Ale ja som vtedy tú ponuku neprijala.“
Ako to vyzerá v SDKÚ po prehratých voľbách?
„Tešiť sa z prehry sa vám asi nezdá byť prirodzené. Po 8 rokoch vo vláde je postavenie v opozícii prirodzené a bolo očakávané.“
Boli ste 8 rokov dominantnou vládnou stranou. U vás musí byť dosť nahnevaných ľudí. Stovky členov SDKÚ sú teraz bez práce.
„Nie je pre našich členov a prívržencov v regiónoch ľahké hľadať si nové pozície. Ale nenazvala by som to hnevom. Skôr ma veľmi mrzí, že i na postoch, kde politika nie je podstatná, mohli byť a boli odborníci.
To sa robilo aj v roku 1998. Vtedy sa z politických dôvodov menili aj šéfovia poľnonákupov.
„Nehovorím o vrcholných miestach, kde sú politické nominácie. Hovorím o bežných referentoch štátnej správy.“
Hovorí u vás niekto po prehratých voľbách aspoň neoficiálne o potrebe vymeniť vedenie?
„Hneď po voľbách sme mali kongres. Ten urobil isté výmeny na úrovni podpredsedov a na regionálnych úrovniach. Neprišlo k výmene predsedu.“
U vás sa vôbec nehovorí o potrebe personálnych zmien?
„Ja takéto informácie nemám.“
Takže ste nepočuli ani od jediného člena SDKÚ, že by sa malo vymeniť vedenie?
„Naozaj mi nikto takúto informáciu netlmočil.“
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že Dzurinda je dobrý do vlády, ale zlý do opozície.
„Opozícii sa zazlieva, že nemáme ťah na bránu. Asi sa to naozaj učíme, ale tá sťaženejšia pozícia je v tom, že sme boli zvyknutí na tvorenie politiky. Taký obrat nie je jednoduchý.“
Ale na otázku, či je rovnako dobrý do vlády ako do opozície, ste neodpovedali.
„Ja tiež nie som bohvieaká v opozícii, to sebakriticky hovorím. Mať polohu len takého bubeníka, čo bubnuje na poplach, to mi hlboko nesedí a nesedí to asi viacerým v SDKÚ.“
Vo voľbách ste dostali viac preferenčných hlasov ako Dzurinda. Máte ambíciu kandidovať na predsedníčku SDKÚ?
„Venovať sa poslaneckej práci, to je jeden typ práce. Líderstvo v strane a budovanie straníckych štruktúr je naozaj iná práca. Nemám ambície tohto typu.“
SDKÚ bola spoluautorom petície za nemennosť druhého piliera. Nie je to zbytočná námaha, keď ju koalícia aj tak zmetie zo stola?
„Usilovať sa o prejav názoru občanov nikdy nie je zbytočná námaha. Petícia má tú váhu, že musí byť zaradená na program Národnej rady a musí k nej byť otvorená rozprava.“
To vám stačí?
„Referendum to byť nemohlo, lebo otázkou v referende nemôžu byť odvody, dane, štátny rozpočet, ľudské práva. Takže do takejto akcie sme ísť nemohli. K našim argumentom takto pridávame argument a silný hlas verejnosti.“
Čo si myslíte o kompetentnosti ministerky Viery Tomanovej?
„Pani ministerka Tomanová na otázku o mojej kompetentnosti odpovedala. Vyjadrila sa, že som odborníčka na oblasť zamestnanosti, nezamestnanosti, chudoby, ale že nie som doma v sociálnom poistení. Keď porovnáme novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú som predkladala ja v roku 2006 a tú, čo predkladá ona: moja prešla v parlamente všetkými hlasmi, s jej má problém aj koaličný partner.“
To je vec kompetentnosti? Môže to byť politická záležitosť.
„Pokiaľ máte kompetentné riešenia ústretové k občanom, tak to politikum dospeje k zhode. Ja iným spôsobom kompetentnosť pani ministerky hodnotiť nebudem.“
VIDEO: Čo viac by mala SDKU urobiť, aby upútala voličov
KAMERA: Eugen Korda