LONDÝN. Najrozsiahlejšie prepúšťanie vo svojej histórii začala britská vysielacia spoločnosť BBC. Tá včera zverejnila zrušenie 1800 pracovných miest, čo sa týka približne osem percent zamestnancov. Prepúšťanie vyvolalo negatívne reakcie odborov a novinárov. Okrem toho BBC oznámila aj ďalšie úsporné opatrenia ako predaj sídla v západnom Londýne a desaťpercentné zníženie tvorby nových programov. (sita)
Junta prepustila dvoch aktivistov
RANGÚN. Dvoch prominentných aktivistov, ktorých zadržali pre pomoc budhistickým mníchom, mjanmarské úrady prepustili. Slávny komik Zaganar a populárny herec, držiteľ Oscara Kyaw Thu, podporili septembrové protestné pochody a prispeli svojím renomé. Ich prepustenie nasledovalo po rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzvala juntu, aby prepustila politických väzňov a začala dialóg s prodemokratickou opozíciou.(sita)
Novinári nemusia prezradiť zdroj
WASHINGTON. Snemovňa reprezentantov kongresu USA prijala v utorok zákon, ktorý chráni novinárov pred povinnosťou vyzradiť zdroj informácií. Podľa tohto zákona by naďalej museli uverejňovať pramene v prípade teroristických správ alebo správ o bezpečnosti. Podporovatelia zákona tým chcú zabezpečiť slobodný tok informácií. (nat)
Česko: unikli informácie BIS
PRAHA. Česká bezpečnostná informačná služba (BIS) včera priznala únik informácií o kontroverznom českom miliardárovi Radovanovi Krejčířovi. Tie pred tromi rokmi vyniesol pracovník BIS a chcel na nich zarobiť. BIS o tom údajne nevedela. Hovorca BIS však tvrdí, že uniknuté správy neboli zneužité. Prvé špekulácie o zmiznutí dát uverejnili české médiá minulý týždeň, vtedy ich BIS ešte popierala.
Autor: nat