V portugalskom Lisabone odvčera rokujú predstavitelia európskej dvadsaťsedmičky o zmluve, ktorá má nahradiť skrachovaný projekt euroústavy. Tak ako na poslednom summite v Bruseli, aj tentoraz dohodu ohrozujú najmä Poliaci.
Chcú blokovacie právo
Varšava konkrétne presadzuje, aby menšina štátov mohla dočasne zablokovať rokovania o sporných otázkach v Rade EÚ. Väčšina členských krajín je však ochotná túto možnosť nanajvýš nezáväzne zmieniť.
„Nechceme nič viac než to, čo nám po práve náleží,“ povedal prezident poľskému rádiu krátko pred odletom do Lisabonu. Na otázku, ako by Varšava reagovala, keby na summite nepresadila svoje požiadavky, potom Kazcyński odpovedal: „Museli by sme rokovanie odložiť.“
Hlavnou poľskou požiadavkou je presadiť procedúru, ktorá by umožnila percentuálne stanovenej menšine štátov dočasne zablokovať rozhodnutie Európskej únie.
Poľská požiadavka nie je jedinou komplikáciou. Výhrady majú i Taliani.
Rím je výrazne nespokojný s rozložením kresiel v Európskom parlamente pre obdobie po voľbách v roku 2009, ako je obsiahnuté v rezolúcii, ktorú schválili pred pár dňami europoslanci.
Taliani by po prvýkrát v dejinách mali menej kresiel ako Francúzi či Briti. V rámci zoštíhľovania počtu europoslancov zo 785 na 750 stratili najviac miest zo všetkých krajín - šesť.
Lisabonská zmluva
Dvojdňový summit sa sústredí najmä na presadenie reformnej eurozmluvy, ktorá by mala platiť už v roku 2009.
Predpokladá sa preto, že pripomienkami Rakúšanov (kvóty pre zahraničných študentov) či Bulharov (cyrilika na eurobankovkách) sa šéfovia vlád členských krajín nebudú mať čas zaoberať.
Česi a Holanďania zrejme pre svoj plán na odovzdávanie niektorých kompetencií z Bruselu späť členským štátom nenájdu dostatočnú podporu.
Slovenský premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí v Lisabone zrejme zvolia vyčkávaciu taktiku.
Na úvod summitu oznámili stretnutie s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom. Mali sa dohodnúť na termíne návštevy maďarského premiéra na Slovensko, čo by mohlo zlepšiť napäté slovenskomaďarské vzťahy.
Hlavné mesto Portugalska možno po dnešku vstúpi opäť do histórie Európskej únie. Nová reformná zmluva, ktorá má nahradiť odmietnutú euroústavu, ponesie názov Lisabonská zmluva. Novinárom to pred začiatkom neformálneho summitu povedal portugalský premiér José Socrates (na snímke Reuters).
Lisabon už raz meno únijnej zmluve dal. Takzvaná Lisabonská stratégia, ktorá vznikla v roku 2000 a predpokladala, že EÚ raz ekonomicky predbehne Spojené štáty, nevyšla.
Ešte stále máme problémy, najmä pre obavy Poľska a Talianska, ale
ich rozsah je minimálny.
José Socrates portugalský premiér
Autor: toh