O dvadsať rokov staršia, oveľa prístupnejšia na kompromis a poznačená korupčnými aférami. Aj taký je rozdiel medzi Benazir Bhuttovou z roku 1986 a 2007. Dcéra bývalého pakistanského premiéra Zulfikara Bhutta včera priletela do Karáčí. Tak ako pred dvomi dekádami, aj teraz si od nej Pakistanci veľa sľubujú. Dnes sú však ich očakávania triezvejšie.
Bhuttovej verí menej ľudí
„Ďakujem bohu a som šťastná, že som späť v svojej krajine. Snívala som o tomto celé dni,“ povedala dojatá Bhuttová pre Reuters, keď prvýkrát po ôsmich rokoch vstúpila na pakistanskú pôdu.
Privítať ju prišlo asi 200–tisíc ľudí, ktorí lemovali asi šesťkilometrovú cestu z letiska do centra metropoly provincie Sind. Oproti miliónom, ktoré jej tlieskali v roku 1986, keď sa vrátila bojovať s diktátorom a vrahom jej otca, je pokles jej podpory značný.
Jej prvý návrat bol úspechom. Dva roky po ňom priviedla stranu svojho otca k víťazstvu v parlamentných voľbách a stala sa prvou moslimskou premiérkou. Či sa história zopakuje, ukážu až januárové voľby.
Pakistanská ľudová strana však patrí k najsilnejším politickým silám v krajine. Aj preto je dohoda o rozdelení moci s prezidentom Parvízom Mušarrafom viac než pravdepodobná.
Podivné spojenectvo
Lídra krajiny pred dvomi týždňami znovuzvolili aj vďaka Bhuttovej poslancom, ktorí nakoniec nebojkotovali hlasovanie. Bhuttovej za túto láskavosť sľúbil amnestiu na obvinenia z korupcie, pre ktoré na ňu ešte donedávna v Pakistane čakalo väzenie.
„Musíme mať v Pakistane demokraciu,“ vyhlásila podľa BBC pred svojimi prívržencami Bhuttová. Netajila sa tým, že chce zaviesť civilnú vládu. Mušarraf jej sľúbil, že ak ho potvrdia v úrade, vzdá sa vojenskej uniformy.
Prezident má najnižšiu podporu verejnosti od roku 1999. Dohoda o deľbe moci je preto výhodná pre oboch.