Aktuálne ste sa preslávili, keď europarlament zakázal vami organizovanú výstavu o Čečensku pre údajnú „brutalitu“ fotografií. Ako zákazu rozumiete?
„Máme veľmi zlé pravidlá na výstavy. Jeden úradník ju môže celú zavrieť, i keď bola predtým schválená vedením europarlamentu. Bolo to rozhodnutie jediného muža - kvestora. Tie fotografie pritom neboli brutálnejšie než zábery z inej vojny. Neviem, či bol kvestor pod tlakom ruskej ambasády. V každom prípade to nebolo veľmi chytré. Výstavu by aj tak nevidelo viac než štyridsať - päťdesiat kolegov, takto sa z toho stala udalosť a ľudia mi denne volajú, aby som im poslal katalóg.“
Dnes sa začína summit únie. Poľsko naň opäť ide ako „trouble maker“. Čo budete požadovať?
„Máme tri požiadavky: získať stáleho generálneho advokáta pri Európskom súde, zjednodušiť blokáciu európskych smerníc a zmeniť pravidlá schvaľovania úverov od Európskej investičnej banky. Očakávam, že všetky požiadavky dostaneme.“
Prečo máte tieto požiadavky? Až tak Poľsko ostatným nedôveruje?
„To nie je o nedôvere. Sme stredne veľká krajina s ambíciami a chceme si udržať svoj diel kontroly nad legislatívnym procesom. Zaplatíme cenu za to, že skoro stratíme pre nás výhodný systém a požadujeme nejakú kompenzáciu.“
Súčasná poľská vláda pôsobí v únii ako bez spojencov. Kto je váš spojenec?
„Nové členské štáty, Británia, Írsko. To bol vždy základ koalície, našťastie väčšinou víťaznej.“
Čo Angela Merkelová? Je priateľkou Poľska?
„Je. V mnohých veciach, napríklad vo vzťahu k východoeurópskym susedom, ako Ukrajina alebo Bielorusko, znamenala veľkú úľavu po Schröderovi. S jedinou výnimkou Merkelová podporuje Schröderom začatý projekt stavby plynovodu z Ruska, ktorý ustupuje Poľsku a odporuje princípom solidarity medzi štátmi. Protestuje proti liberalizácii trhu s energiami pre záujmy veľkých nemeckých firiem. I preto chceme na summite zmeniť pravidlá udeľovania úverov od EIB - chceme zabrániť akejkoľvek finančnej podpore tohto projektu.“
Poškodili Kaczyńskí obraz Poľska v zahraničí?
„Nemyslím. Ide tu skôr o neporozumenie. Nechápem, prečo sú trebárs nemeckí politici nešťastní z nezávislých a často kontroverzných názorov Varšavy. Ako dlhodobí advokáti nových krajín by boli najradšej, keby sme sa riadili radami z Berlína a boli ticho. Druhá vec sú morálne témy. Sme konzervatívna strana vo veľmi konzervatívnej krajine. Niektorí ľudia v Európe sa však správajú, ako keby mali monopol na názor vo veciach ako cirkev, homosexuáli, interrupcie. Tieto otázky nesúvisia s európskou integráciou, a keď ich niekto otvorí, nebudeme ticho. Nie je to otázka nepriateľstva, ale úprimnosti.“
Niekedy to však vyzerá, že chcete, aby únia bola v týchto veciach rovnaká ako Poľsko.
„Nechceme nikomu nič nútiť a neželáme si žiadnu európsku legislatívu v týchto otázkach. Sme na hony vzdialení hovoriť Holanďanom, čo by si mali myslieť o drogách. Keď však má ísť o európske peniaze na potraty v troch krajinách, nemôžeme zostať neutrálni.“
Ako odhadujete blížiace sa voľby?
„Ťažko povedať. Teraz vedie Občianska platforma (PO), predtým sme viedli my. Isté je len to, že ani jedna strana nezíska takú väčšinu, aby mohla vládnuť sama. Obe získajú okolo 35 percent. A ani pre jednu stranu nebude ľahké nájsť koaličného partnera.
Akú koalíciu chcete vy?
„Neprajem si vládnuť s postkomunistami, takže som za alternatívu bez liberálov a demokratov. S týmto súhlasí i časť platformy. Pokiaľ PO vyhrá, paradoxne jej hrozí rozkol. Časť strany si nepraje ako koaličného partnera nás, druhá hrozí odchodom, keď sa Donald Tusk spojí s postkomunistami.“
Takže platforma?
„Túto stredopravú koalíciu by som si prial, ale neviem, či to bude možné. Stupeň napätia medzi PiS a PO je obrovský. Nevidím lídra koalície PiS a PO. Kaczyński a Tusk sú spolu na nože. Možno je to vec predvolebnej kampane, ale na ich vzájomnej nevraživosti je niečo viac. Neviem si predstaviť, že všetko, čo si teraz povedali, by bolo zabudnuté.“
Stále počítate s Ligou a Sebaobranou?
„Nie. Máme s nimi veľmi zlú skúsenosť. Poškodili povesť PiS, 80 percent problémov vo vláde spôsobili oni. Navyše, neočakávam, že sa vôbec dostanú do parlamentu.