BRATISLAVA. Banky už asi nebudú odpisovať a predávať pohľadávky vo veľkom ako doteraz. Novela zákona o dani z príjmov, ktorá je v parlamente, im zväzuje ruky. Ak prejde, banky si do daňových výdavkov nebudú môcť zarátať pohľadávky, ktoré odpíšu alebo predajú tretím osobám tak voľne ako doteraz. Čím menej položiek si banky alebo iné firmy môžu dať do daňových výdavkov, tým vyššie dane platia. Tieto a ďalšie opatrenia pripravilo ministerstvo financií nielen pre banky, ale aj pre poisťovne a bežných podnikateľov.
Zinkasujú miliardy
Ministerstvo financií si od zmien sľubuje, že zamedzí umelému znižovaniu daňových základov. Do štátneho rozpočtu majú spolu za tri roky priniesť skoro päť a pol miliardy korún. Vyplýva to z návrhu nového rozpočtu. Len banky by v nasledujúcich dvoch rokoch mali podľa zámeru rezortu odviesť do rozpočtu asi miliardu daní navyše. „Úpravy základu dane majú zamedziť daňovým únikom a podporiť zlepšenie platobnej disciplíny daňových subjektov,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o dani z príjmov.
Poisťovne aj banky zhodne tvrdia, že tieto zmeny im znížia zisky a v konečnom dôsledku ich pocítia klienti. Poisťovne naznačili, že to môže viesť k zvýšeniu poistného. Banky naznačujú, že zmeny sa prejavia vo vyšších poplatkoch, nižších úrokoch z vkladov a vyšších úrokov z úverov. Pri kampani proti navrhnutej novele však spomínali predovšetkým zmeny pri vytváraní opravných položiek, teda rezervách na zlé úvery. Pre banky by malo platiť, že opravné položky si budú môcť dávať do daňových výdavkov v oveľa menšom rozsahu ako v tomto a minulom roku. Predtým to bolo podobne prísne, ako sa to navrhuje od budúceho roku.
Už menej hovoria o zmene v odpisovaní a predaji pohľadávok, teda zlých úverov. Banky ich dnes môžu odpísať, čiže zaradiť do daňového základu, ak si myslia, že viac ako polovicu úveru už nedostanú naspäť pre zlú finančnú situáciu klienta alebo dlžník im úver nespláca viac ako 360 dní. Za takéhoto stavu sa z daňového hľadiska bankám niekedy neoplatilo dávať pohľadávky do konkurzu alebo exekúcie, pretože ak ju odpísali, získali cez nižšie dane naspäť 19 percent z hodnoty pohľadávky. To je pri zlých úveroch veľmi výhodné. V konkurze by pravdepodobne takú sumu nezískali. Novela však ráta s tým, že zlú pohľadávku, ktorú banka nevymáha v konkurze, budú môcť odpísať až po štyroch rokoch. Aj to nie celú, ale len polovicu.
Daňovú stratu neodpíšu
Pri predaji pohľadávok si dnes banky znižujú základ dane o rozdiel medzi výškou pohľadávky a cenou, za ktorú ju reálne predajú. Ak napríklad dlžník nespláca úver za 100-tisíc a banka ho predá inej firme za 50-tisíc, do daňových nákladov si môže dať 50-tísíc. Od nového roka si už banky daňové základy takto nebudú môcť znižovať.
Banky toto ustanovenie využívali vo veľkom. Napríklad Všeobecná úverová banka predala podľa výročnej správy vlani pohľadávky v hodnote 1,3 miliardy korún len za 310 miliónov. Slovenská sporiteľňa podľa výročnej správy v roku 2005 predala pohľadávky za 1,6 miliardy a zinkasovala za ne iba 24 miliónov.
Banky sa k problému odpisov a predajov úverov vyjadriť nechceli. „Rokujeme s ministerstvom financií a snažíme sa dosiahnuť čo najlepší výsledok pre nás aj pre našich klientov,“ povedal výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský.