Slováci patria k najmúdrejším

V minulom školskom roku slovenskí študenti získali na medzinárodných olympiádach a súťažiach celkovo 42 medailí. Vyhrali v chémii, fyzike a geografii. Tento rok máme svetové zlato z fyziky, striebro z chémie a bronz z matematiky.

Štvorčelnné družstvá bratislavských žiakov osemročných gymnázií budú dnes súťažiť v matematickej súťaži Jesenný matboj Pikomatu a Riešok. Žiaci budú musieť okrem znalostí matematiky využiť predovšetkým logické myslenie.Štvorčelnné družstvá bratislavských žiakov osemročných gymnázií budú dnes súťažiť v matematickej súťaži Jesenný matboj Pikomatu a Riešok. Žiaci budú musieť okrem znalostí matematiky využiť predovšetkým logické myslenie. (Zdroj: archív)

Docent Vojtech Bálint zo Žilinskej univerzity je už siedmy rok predsedom Slovenskej komisie matematickej olympiády. Podľa jeho skúseností záujem študentov o matematiku mierne klesá, ale ešte stále je dobrý. "Navzdory tomu matematických talentov odchytávame stále dosť. Zlaté medaily z matematických olympiád však visia veľmi vysoko. Aby si na ne matematický talent siahol, musí sa prepracovať medzi 35 až 40 najlepších matematikárov na svete," hovorí docent Bálint. "V praxi to znamená, že študent musí na sebe mimoriadne pracovať. Jeho výsledný výkon musí byť súčtom mimoriadneho nadania a pracovného drilu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre Slovensko naposledy získal zlatú medailu v školskom roku 2005/2006 študent Gymnázia B. S. Timravy z Lučenca Ondrej Budáč.

Na poslednej matematickej olympiáde v júli tohto roku v Hanoji bolo 520 súťažiach z 93 krajín. Štyria z nášho šesťčlenného družstva získali bronzové medaily.

Olympionici povedú

v Piešťanoch krúžky

Piešťanské Gymnázium Pierra de Coubertina je v posledné roky liahňou talentov. Vyšli z neho medailisti z medzinárodnej chemickej i fyzikálnej olympiády, aj z Európskej olympiády v prírodných vedách. Jeho riaditeľ Ivan Luknár hovorí, že sú to výsledky desaťročného projektu nadštandardného vzdelávania. V rámci neho gymnazisti podľa svojich záujmov navštevujú krúžky, ktoré vedú učitelia alebo externisti. K základným vedomostiam teda dostávajú nadštandard, ktorý prináša svoje ovocie. Dôkazom je Tomáš Bzdušek a Boris Fačkovec, minuloroční maturanti. Prvý študuje v Bratislave fyziku, druhý v Prahe chémiu. Ich mená sa v minulom školskom roku objavili medzi úspešnými účastníkmi medzinárodných predmetových olympiád. V júli tohto roku Tomáš Bzdušek získal na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Iráne spomedzi 337 účastníkov zlatú medailu, z Medzinárodného turnaja mladých fyzikov v Soule sa vrátil s bronzovou medailou. Jeho spolužiak Boris Fačkovec má striebro z Medzinárodnej chemickej olympiády v Moskve, kde bolo 256 súťažiacich zo 66 krajín sveta. Školský rok predtým sa s rovnakou medailou vrátil z Južnej Kórey. Škola chce s ich pomocou vychovávať ďalších olympionikov. Obaja už súhlasili, že budú viesť krúžky fyziky a chémie.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom toto gymnázium bolo nedávno vyhodnotené ako škola roka v športe.

V levočskom gymnáziu

sa darí chémii

Manželia Marta a Štefan Hricíkovci učia chémiu na levočskom Gymnáziu F. J. Rimavského. Doteraz ich študenti získali na medzinárodných olympiádach päť medailí. "Sme vidiecka škola, ďaleko od bratislavských možností. Raz za čas máme šťastie na študenta, ktorý má blízko k chémii. V minulom školskom roku sa takouto bielou vranou stal Martin Lukačišin, ktorý sa z Medzinárodnej chemickej olympiády v Rusko vrátil so zlatou medailou. Darilo sa mu aj v Európskej olympiáda v prírodných vedách, kde získal striebro," hovorí chemikár Hricík. "Len škoda, že Martin Lukačišin, ktorého považujeme za všestranný talent, nemá zatiaľ v škole nasledovníka". Štefan Hricík však dúfa, že kým tento školský rok maturant Martin opustí gymnázium, rozšíri počet olympijských medailí.

SkryťVypnúť reklamu

Matematici z Bratislavy

O bratislavskom Gymnáziu na Grösslingovej ulici, ktoré má triedy zamerané na matematiku, sa traduje, že sa na ňom dlhodobo združujú matematické talenty. Asi na tom niečo bude, veď aj v júli zbierku školy z rôznych olympiád rozšírili už druhýkrát Samuel Hapák, ktorý sa z Medzinárodnej matematickej olympiády v Hanoji vrátil s bronzovou medailou, rok predtým mal striebornú, a Michal Spišiak s diplomom. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 389
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 229
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 393
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 765
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu