ŠUŇAVA. Po dvoch rokoch sa na Slovensku objavilo ochorenie BSE, tzv. choroba šialených kráv. Chorý kus pochádzal z chovu v Šuňave, v okrese Poprad. Podľa veterinárnych predpisov museli utratiť aj ostatné zvieratá. U žiadneho z nich sa BSE nepotvrdilo.
Podozrenie na ochorenie u kravy objavili maďarskí veterinári 11. októbra. Overovacie testy následne chorobu potvrdili.
„V Maďarsku a u nás máme rovnaký testovací systém. Na chorobu sa testuje každé zviera, ktoré sa ocitne na bitúnku na jatočné účely,“ povedal Štefan Kohút, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Poprade. Zviera bolo dovezené na maďarský bitúnok v rámci obchodnej výmeny medzi krajinami EÚ.
Museli utratiť 52 kusov zo stáda
Popradskí veterinári ihneď po ohlásení podozrenia vykonali potrebné ochranné a dezinfekčné opatrenia. Po potvrdení choroby šuňavskej kravy muselo byť podľa predpisov utratených 52 kusov dobytka z chovu v Šuňave. Z toho jedno teľa bolo priamym potomkom chorej kravy. „Ani u jedného z utratených zvierat sa už ďalší prípad BSE nepotvrdil,“ povedal Kohút.
Proti chorobe neboli poistení
Šuňavskí poľnohospodári na podobnú situáciu neboli pripravení. „Proti udalosti sme neboli poistení. Je hrozné, že technológia nedovoľuje robiť testy na živých zvieratách,“ povedal predseda šuňavského družstva Peter Hroboš.
Na Slovensku sa BSE objavilo prvýkrát v roku 2001 u šesťročnej kravy v Hornej Ždani. Odvtedy potvrdili laboratóriá 23 prípadov BSE v krajine. Naposledy v novembri 2005 sa BSE vyskytlo u zhruba päťročnej kravy na družstve v Kolárove. Tento rok do augusta vyšetrili odborníci takmer 43 000 vzoriek, všetky boli na BSE negatívne.
Vďaka povinným testom by sa u nás produkty z nakazených kráv do obchodov dostať nemali.
BSE – choroba šialených kráv
Podľa vedcov ide o ochorenie spôsobované infekčnými bielkovinami. BSE napáda mozog, čím u zvieraťa najskôr dochádza k poruchám pamäti a neskôr i k motorickým ťažkostiam.
Autor: Tomáš Tišťan (čtk)