NADŽÁF. O tom, či v Iraku skutočne klesá počet násilností, vedia najlepšie rozprávať tamojší hrobári. Pre nich viac násilia znamená viac príjmov.
Tí, čo pracujú na jednom z najväčších cintorínov na svete - Wádí al Salám v Nadžáfe, denníku Miami Herald povedali, že kšefty idú v poslednom polroku horšie. Podľa nich je pohrebov asi o tretinu menej ako predtým.
Kým v marci priviezli na šiitský cintorín asi 6tisíc tiel mesačne, teraz sú to asi štyri tisícky. Ľudia, čo pracujú na cintoríne, hovoria, že už desaťročia prichádzajú mŕtvoly vo „vlnách“.
Jeden deň 1300 pohrebov
Najhoršie to bolo počas iracko-iránskej vojny, potom za šiitského povstania, ktoré tvrdo potlačil Saddám Husajn, a počas súčasnej vojny.
Hlavne na jej začiatku, keď sa našli masové hroby zo Saddámovej éry, to bolo hrozné.
Na cintoríne v jeden deň pochovali až 1300 mŕtvych po tom, čo ich ušliapali na šiitskej náboženskej slávnosti v Bagdade. Zamestnanci cintorína sú azda jediní, ktorí sa tešia z toho, keď sa násilie rozrastá.
„Ľudia si želajú viac truhiel, lebo to znamená vyšší zárobok. Len málokto to však povie na rovinu,“ povedal Miami Herald 23-ročný Samir Šabán.
Cintorín Wádí al Salám, na ktorom sa nechávajú pochovávať šiiti z celého sveta, bol založený v 7. storočí. Šiitská tradícia hovorí, že imám Ali ho označil za bránu do raja. Preto je snom každého šiitu nechať sa pochovať práve tam.
Autor: mik