Ministerstvo práce počíta s tým, že otvorenie druhého piliera prinesie Sociálnej poisťovni 1,6 miliardy korún. Rezort financií to odhadol na dve miliardy a Sociálna poisťovňa hovorí o 3,4 miliardy korún.

BRATISLAVA. Koaličná rada sa dohodla, že občanom dá pol roka na to, aby sa rozhodli, či chcú v druhom pilieri zostať, prípadne do systému vstúpiť, ak to predtým neurobili. Čas na rozhodnutie majú mať do konca júna 2008.
Novinkou je, že aj po tomto termíne má byť vstup do druhého piliera dobrovoľný pre všetkých, ktorí ešte nie sú zárobkovo činní. Mladí ľudia sa tak budú môcť rozhodnúť, či zostanú v Sociálnej poisťovni, alebo si budú sporiť na dôchodok aj v druhom pilieri.
Ministerstvo práce predpokladá, že do Sociálnej poisťovne sa vráti zhruba 30,8 tisíca osôb, čo je 2,2 percenta aktívnych sporiteľov. „Za takého predpokladu by sa mali zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne zhruba o 1,6 miliardy korún,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Oľga Škorecová.
Iné prepočty má ministerstvo financií. Podľa informácie, ktorú nám poskytlo minulý týždeň, by výstup sporiteľov z druhého piliera mal Sociálnej poisťovni priniesť asi dve miliardy korún. Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál včera nechcel hovoriť o odhadoch ministerstva, s koľkými ľuďmi pre výstup z druhého piliera rátajú. „Ide o interné pracovné odhady,“ povedal hovorca ministerstva financií.
Sociálna poisťovňa má najoptimistickejšie odhady. Výstup ľudí z druhého piliera by jej mal priniesť takmer 3,4 miliardy korún. Odvoláva sa pritom na údaje ministerstva financií.
Vláda chce nepriamo prinútiť niektorých sporiteľov, aby z druhého piliera vystúpili, aj tým, že navrhla zvýšiť povinný čas sporenia v druhom pilieri z 10 na 15 rokov. Starším sporiteľom tak nevznikne nárok na dôchodok z druhého piliera v čase, keď dosiahnu dôchodkový vek. To ich bude odrádzať od sporenia.
Ministerstvo aj DSS chcú presviedčať kampaňou
Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností si na dôchodok dnes sporí asi 65 tisíc ľudí, ktorí majú viac ako 50 rokov. „Samozrejme, toto číslo môže byť pri jednotlivých dôchodkových správcovských spoločnostiach rozdielne,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Ivan Barri.
Keďže priemerný zostatok na osobnom dôchodkovom účte bol ku koncu minulého mesiaca zhruba 30 tisíc korún, spolu by títo ľudia mali mať nasporené asi dve miliardy korún.
Ministerstvo práce tvrdí, že nedisponuje údajmi o počte sporiteľov, ktorí ku dňu dosiahnutia dôchodkového veku nesplnia 15-ročné sporenie pre vznik nároku na dôchodok z II. piliera.
Ministerstvo práce však včera potvrdilo, že plánuje informačnú kampaň o druhom pilieri. „Ministerstvo má záujem poskytovať verejnosti pravdivé, objektívne a kvalifikované informácie o dôchodkovej reforme a o pripravovaných zmenách v zákone o sociálnom poistení,“ povedala hovorkyňa rezortu Škorecová.
Na otázku, či túto kampaň bude pre ministerstvo robiť súkromná spoločnosť, včera hovorkyňa neodpovedala.
Informačnú kampaň plánuje aj Asociácia DSS. „Pripravení sme aj my,“ povedal Barri.
Garancie v druhom pilieri stále nedoriešili
Naďalej zostávajú zvýšené garancie v druhom pilieri. Známe je len to, že by sa mal vytvoriť štvrtý garantovaný fond, no dátum jeho vzniku a bližší popis garancií nie je známy. „Riešenie tejto otázky sa zatiaľ nepohlo,“ povedal Šmál. Poslanec Halecký z HZDS včera povedal, že vytvorenie garantovaného fondu sa bude riešiť zrejme až vo veľkej dôchodkovej novele, ktorú má ministerstvo práce pripraviť v budúcom roku.