BRATISLAVA. Prepustenie pracovníka Štátneho pedagogického ústavu Karola Korintuša sa politikom nepozdáva.
O miesto prišiel preto, lebo sa vyjadril pre SME bez vedomia svojho šéfa Júliusa Hausera. Riaditeľ ústavu mu dal okamžitú výpoveď, lebo sa vraj dopustil závažného porušenia pracovnej disciplíny.
Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru hovorí, že by tento prehrešok až tak radikálne neriešil. „Určite by som si ho najskôr zavolal na rozhovor, prípadne ho napomenul. Nemyslím si, že najlepšou metódou je človeka hneď na prvýkrát odvolať.“
VIDEO: Čaplovič by Korintuša najskôr napomenul
Minister školstva Ján Mikolaj z SNS sa šéfa ústavu zastal. Hauser má jeho plnú dôveru. Poslanec SNS Valentín Švidroň, ktorý je členom parlamentného výboru pre vzdelávanie, sa k prípadu nechcel vyjadriť.
Predseda výboru Ferdinand Devínsky šéfovi ŠPÚ pripomenul, že jednou z prvých vecí, ktoré boli po novembri '89 zrušené, bola cenzúra. „Pokiaľ nie je Korintuš viazaný úradným tajomstvom, je slobodným človekom a môže slobodne komunikovať.“
Devínsky si nemyslí, že v niektorej z piatich viet, ktoré redaktorka SME z Korintušových vyjadrení použila, by bolo niečo tajné. „Sú to neutrálne informácie. Za to dať výpoveď je neprípustné.“
Poslanec KDH a exminister školstva Martin Fronc hovorí o „pracovnom terorizme“. Myslí si, že takáto atmosféra neprospieva školstvu, ktoré čaká na reformu. „Ak chceme robiť nejaké zmeny, potrebujeme k tomu slobodnú diskusiu. V takejto zlej pracovnej atmosfére ťažko môžeme očakávať, že sa niečo dobré pripraví.“
Poslanci sa však zhodli, že výbor nemá právomoc Korintušovi pomôcť.
Odvolaný námestník riaditeľa úseku stratégie a rozvoja školskej sústavy s výpoveďou nesúhlasí. Neostane mu nič iné, len sa s ústavom súdiť.
Autor: (vev); VIDEO: Eugen Korda