BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v pondelok obvinil Slovenské elektrárne z netransparentnej aukcie, ktorá mala viesť k tomu, že ceny elektriny boli v porovnaní s Nemeckom o 7 eur za megawatthodinu vyššie. Slovenské elektrárne kritiku odmietajú. „Nie je pravda, že aukcia sa skončila pri cenách o 7 eur vyšších než boli ceny v Nemecku. Cenový rozdiel pri predkladaní ponúk predstavoval menej ako štyri eurá,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva.
Elektrárne cenu podľa Kopřivu nemohli ovplyvniť. „Potvrdzuje to aj možnosť ponúknuť za odobratú energiu sumu nula korún,“ povedal.
Pre ministerstvo to je už uzatvorená vec
V aukcii elektrárne predávali iba 400 MW výkon v pásme, čo znamená dodávku menšiu ako 12 percent ročnej spotreby Slovenska. Tento objem výroby preto podľa Kopřivu nemohol určiť konečnú veľkoobchodnú cenu na budúci rok. Elektrárne zároveň odmietajú návrh ministerstva, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanovoval podmienky tendra. Podľa elektrární môžu byť ohrozené pravidlá voľného trhu.
Transparentnosť aukcie dokumentuje podľa Kopřivu fakt, že jej podmienky boli zverejnené a o jej vyhlásení firma informovala potenciálnych kupcov aj v tlačovej správe. „Na tendri sa zúčastnilo 29 súkromných aj štátnych firiem a žiadna z nich nevzniesla námietky,“ povedal Kopřiva.
Rezort hospodárstva sa včera k otázkam transparentnosti aukcie nechcel bližšie vyjadrovať. „Pre ministerstvo je táto záležitosť uzavretá,“ povedal jeho hovorca Branislav Zvara. V čase, keď sa Slovensko stáva nesebestačné vo výrobe elektrickej energie, má podľa Zvaru regulačný úrad právo vstúpiť aj do problematiky tendrov, najmä ak ide o predaje určené na vývoz.
Elektrárne vo svojom stanovisku naznačili, že ak na Slovensku nebude vytvorené jasné, transparentné a dlhodobo stabilné legislatívne prostredie, plánované investície okolo 110 miliárd korún môžu byť otázne.
Distribučné spoločnosti transparentnosť tendra nechceli komentovať. „Aukcií zo strany Slovenských elektrární bolo viacero, ale ich podmienky nekomentujeme. Ich nastavenie je právo dodávateľa,“ povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.
Dôvodom mohli byť vyššie ceny
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana si myslí, že reakcia ministerstva hospodárstva na tender bola motivovaná skôr rastom ceny ako samotným priebehom tendra. „Vnímam to ako preventívnu reakciu na to, aby sa nezvyšovala veľkoobchodná cena energií, ktorá by sa mohla premietnuť do vyšších cien pre domácnosti,“ povedal Ďurana. Zároveň by podľa neho malo ministerstvo podnikať kroky smerom k liberalizácii energetického odvetvia.
Minister hospodárstva Jahnátek včera povedal, že ak sa Slovensku v tomto roku nepodarí predĺžiť životnosť V2 v Jaslovských Bohuniciach na ďalších dvadsať rokov, budeme musieť začať s výstavbou novej jadrovej elektrárne v Kecerovciach.
Autor: vf