Tesný súboj o kreslo v Bezpečnostnej rade OSN sa včera skončil ústupkom Českej republiky. Po dvoch nerozhodných kolách pri voľbe nestáleho člena rady sa Česi svojej kandidatúry vzdali v prospech Chorvátov.
Stredná a východná Európa do boja o kreslo v rade vyslala dvoch vyrovnaných kandidátov. Premiéri Česka i Chorvátska v New Yorku do poslednej chvíle lobovali za svoju krajinu. Prvé dve kolá sa skončili mierne v prospech Chorvátov. No obe strany mali k povinnému dvojtretinovému kvóru príliš ďaleko. Strata hlasov v neprospech Česka však Prahu prinútila stiahnuť sa.
Diktátori medzi elitou
Bezpečnostnej rade dominuje päť veľmocí. Medzi nestálych členov sa dostávajú zástupcovia jednotlivých svetadielov. Často o osude sveta rozhodujú aj tyranské režimy obviňované z porušovania ľudských práv.
Stalo sa tak aj včera, keď sa do vplyvnej päťnástky okrem Burkiny Faso hladko dostali aj Vietnam a Líbya.
Nerozhodný boj sa očakával aj medzi Kostarikou a Dominikánskou republikou, ktorá sa kandidatúry nakoniec tiež vzdala. Napätie do voľby vniesla Latinská Amerika už pred rokom. Ani po 47 hlasovaniach sa vtedy valné zhromaždenie nedokázalo rozhodnúť medzi Venezuelou a Guatemalou. Nakoniec sa do rady ako kompromis dostala Panama.
V Česku sa paradoxne v súvislosti s voľbou hovorilo najmä o ekológii. Podľa viecepremiéra a predsedu zelených Martina Bursíka totiž české šance výrazne skomplikoval prejav prezidenta Václava Klausa v OSN o globálnom otepľovaní.
Ako Bursík povedal pre server České noviny, niektoré tichomorské ostrovné krajiny sa práve pre Klausovo vystúpenie priklonili na stranu Chorvátska. Aj preto sa Bursík pripojil k výprave premiéra Topolánka do New Yorku za obhajobu Česka. Václav Klaus svojej krajine uškodil aj podľa zdrojov agentúry Reuters.