Dalajláma. Málokto vie Peking rozzúriť viac ako tibetský duchovný vodca.
Včera sa mu to vo Washingtone podarilo dokonale. Napriek čínskym protestom ho prijal americký prezident George Bush. A to priamo v Bielom dome. Bush sa predtým s dalajlámom už trikrát stretol, včera ho mal prvýkrát prijať na oficiálnej pôde.
Diplomacia nakoniec v snahe zmierniť protesty Číny stretnutie označila za súkromné.
Bush na ňom podľa oficiálnej stránky Bieleho domu prisľúbil, že sa pokúsi sprostredkovať dialóg tibetských exilových predstaviteľov s čínskou vládou.
Dnes má navyše dalajláma
v Kongrese prevziať prestížne ocenenie Zlatú medialu a Peking hrozí prudkým zhoršením vzťahov s Američanmi.
Čína sa dokonca odmietla zúčastniť na dnešnom zasadnutí stálych členov Bezpečnostnej rady OSN v Berlíne. Tá mala rokovať o sankciách proti Iránu. Pre bojkotovanie Číny stretnutie nakoniec odložili.
Niekto, kto chce mier
Čína Američanov viackrát vyzvala, aby Zlatú medialu dalajlámovi neudeľovali a už vôbec nie v čase, keď sa u nich doma koná 17. zjazd komunistickej strany. Busha to však neodradilo, dokonca sa dnes v Kongrese sám na slávnostnom odovzdaní ceny zúčastní. Biely dom Pekingu odkázal, že má pre jej protesty pochopenie, ale mal by už pochopiť, že dalajláma je len niekto, kto chce mier.
„Takú osobu, ktorá rozdeľuje rodnú krajinu a ani ju nemiluje, tak takú osobu prijímajú rôzne krajiny a ešte jej aj udeľujú ceny,“ vyhlásil podľa New York Times o dalajlámovi líder tibetských komunistov Čang Čchingli.
„Sme rozzúrení. Ak dalajláma dostane takúto cenu, potom na svete neexistuje spravodlivosť ani dobrí ľudia,“ dodal Čang.
Hnevá aj Merkelová
Spojené štáty nie sú jediné, ktoré si dalajlámovým prijatím pohnevali Čínu.
Peking minulý týždeň zrušil dialóg Nemecka s Pekingom o ľudských právach plánovaný na december.
Rozhovory podľa týždenníka Spiegel odvolali z jediného dôvodu: nemecká kancelárka Angela Merkelová prijala dalajlámu. Ich stretnutie narušilo podľa Pekingu dobré vzťahy a dôveru medzi oboma krajinami.
Čína sa na kancelárku hnevá zvlášť preto, že počas augustovej návšteve ich krajiny o plánovanom stretnutí s dalajlámom neinformovala. Merkelová je vôbec prvá nemecká kancelárka, ktorá dalajlámu oficiálne prijala.
Dalajláma žije v indickom exile od roku 1959, keď Čína tvrdo potlačila tibetské povstanie proti nadvláde Pekingu.
Čína dodnes považuje tibetského vodcu za separatistu, hoci on sám už nepožaduje pre Tibet nezávislosť, ale len širšiu autonómiu. Neustále však poukazuje na porušovanie ľudských práv Tibeťanov.
Ak dalajláma dostane cenu, potom na svete neexistuje spravodlivosť ani dobrí ľudia.
Čang Čchingli, líder tibetských komunistov