BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá združuje podniky s ročnými tržbami vyše 360 miliárd korún a s vyše 64 tisíc zamestnancami, včera zverejnila svoje návrhy na zlepšenie sociálneho systému na Slovensku.
Člen výkonnej rady aliancie Jozef Hajko za najdôležitejšie z nich označil uprednostnenie znižovania odvodového zaťaženia pred znižovaním daní, zavedenie spoločného daňovo-sociálneho účtu zamestnancov a predkladanie jedného spoločného daňovo-odvodového priznania fyzických osôb. Navrhované opatrenia by podľa Hajka viedli k zjednodušeniu sociálneho systému a umožnili by zníženie odvodového zaťaženia na Slovensku.
Zavedením daňovo-sociálnych účtov by sa podľa Hajka výrazne odľahčila agenda pre podnikateľov, pričom by sa zvýšila disciplína pri platení odvodov a tým aj ich výber.
Predkladanie daňovo-odvodového priznania by viedlo k spoločnému zúčtovaniu daní a odvodov na jednom mieste, čím by sa podľa člena výkonnej rady aliancie systém odbyrokratizoval.
Aliancia navrhuje aj to, aby sa zdravotné poistenie nad rámec definovanej základnej zdravotnej starostlivosti zmenilo na povinné komerčné poistenie. Požaduje, aby sa zmeny kľúčových parametrov daňovo-odvodového systému, ako sú sadzby alebo maximálne vymeriavacie základy, diali len raz ročne a v rovnakom termíne.
Sprehľadneniu sociálneho systému má tiež pomôcť povinnosť štátu poskytovať informácie o aktuálnom odvodovom systéme na jednom mieste alebo aj formou elektronickej pošty, ak o to prejavia podnikatelia záujem.
Desať návrhov podnikateľov
Pri možnosti znižovania daňovo-odvodového zaťaženia uprednostniť znižovanie odvodového zaťaženia.
Zaviesť daňovo-sociálne účty, na ktorých by finančný úrad evidoval inkasované dane a odvody a cez ktoré by sa vyplácali všetky typy peňažných sociálnych dávok.
Predkladať jedno ročné spoločné daňovo-odvodové priznanie fyzických osôb.
Zjednotiť vymeriavacie základy na výpočet odvodov zamestnancov a živnostníkov.
Povinne poskytovať záväzné a úplné informácie o aktuálnom odvodovom systéme na jedinom mieste alebo aj emailom, ak podnikatelia o to prejavia záujem.
Kľúčové parametre daňovo-odvodového systému (sadzby, limity vymeriavacieho základu) meniť len raz ročne a v rovnakom termíne (napríklad k 1. júlu).
Rozšíriť platenie odvodov podľa jednotného režimu na všetky príjmy fyzických osôb a primerane znížiť sadzby.
Zefektívniť fungovanie I. piliera dôchodkového poistenia tak, aby bol udržateľný.
Poistenie nad rámec definovanej základnej zdravotnej starostlivosti zmeniť na povinné komerčné poistenie.
Zdobrovoľniť druhý pilier dôchodkového poistenia pre sporiteľov s nadpriemerným príjmom (premeniť ho na dobrovoľné komerčné sporenie).
Zdroj: Podnikateľská aliancia Slovenska