BRATISLAVA. Šanca na euro znova stúpla. Slovensku sa po druhýkrát podarilo dosiahnuť takú infláciu, ktorá dáva zelenú zavedeniu eura. Podľa európskej štatistiky sme v septembri mali priemernú ročnú infláciu 2,1 percenta. V auguste to bolo 2,4 percenta.
Kritérium, ktoré požaduje od nás Európska únia, bolo pritom minulý mesiac 2,56 percenta. Toto kritérium sa podobne, ako aj naša inflácia, každý mesiac mení. Rozdiel medzi slovenskou infláciou a európskym kritériom sa oproti minulému mesiacu viac ako strojnásobil. Znamená to, že Slovensko sa v plnení inflačného kritéria zlepšilo. Takýto vývoj predurčuje Slovensku úspech v úsilí o euro, ktoré by sa u nás malo zaviesť 1. januára 2009. Potrebujeme na to splniť ešte jedno kritérium.
Čaká sa na rozpočet
Okrem inflácie, úrokov a primeraného verejného dlhu, ktoré už plníme, zostáva ešte požiadavka nízkeho schodku verejného rozpočtu. Pre kvalifikáciu do eurozóny musí vláda zabezpečiť, aby deficit bol do troch percent hrubého domáceho produktu.
Vládny plán hovorí, že sa nám to podarí. Problémom podľa ministerstva financií nie sú ani výhrady štatistického úradu únie Eurostatu, ktorý nám minulý mesiac odkázal, že do deficitu musíme započítať aj dlhy Národnej diaľničnej spoločnosti a verejnoprávnych médií. Premiér Robert Fico aj minister financií Ján Počiatek viackrát povedali, že s tým Slovensko ťažkosti mať nebude.
Únia však bude prísne kontrolovať, či sme kritériá splnili účelovo iba na krátky čas alebo dlhodobo. Ekonóm ČSOB Marek Gábriš si myslí, že stále máme veľkú šancu prejsť cez prísne hodnotenie. „Výhľad, že prijmeme euro, je v súčasnosti v poriadku,“ povedal.
Sme lepší ako Gréci, ktorí už euro majú
V súvislosti s infláciou je zaujímavé porovnanie s niektorými krajinami, ktoré už euro používajú. Napríklad Grécko od roku 2002 až po súčasnosť nesplnilo toto kritérium ani v jednom mesiaci, a je na tom horšie ako Slovensko.
Portugalsko by sa nedostalo pod limit v 50 zo 69 mesiacov a Španielsko v 56 mesiacoch. „Dokonca ekonomicky vyspelé Írsko by nebolo schopné podliezť inflačné kritérium počas 43 mesiacov,“ povedal Gábriš.