BRATISLAVA. Ak chcú lekári vyhovieť novému Zákonníku práce, musia aj klamať. „Zákonník sa dodržiava iba de iure. De facto sa porušuje,“ povedal včera šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníctva Anton Szalay po tom, čo sa stretol so zamestnancami banskobystrickej fakultnej nemocnice.
„Do výkazu práce si zapisujú nepravdivé údaje, že o devätnástej odchádzajú domov, ale v skutočnosti zostávajú na pracovisku, pretože nemocnica nemá dostatok odborného personálu,“ povedal Szalay.
Zamestnanci sa nesťažovali, že by sa im znížili príjmy, čo je však podľa Szalaya preto, že nečerpajú toľko voľna, ako im nový Zákonník práce ukladá. Lekárom nariadil oddychovať nepretržite dva dni v týždni, navyše, po 12 hodinách práce musia mať 12 hodín voľno.
Platy klesajú, náklady stúpli
„Všetky povinnosti sa zatiaľ neplnia na sto percent, najmä nie povinnosť 48-hodinového voľna v týždni,“ priznáva námestník banskobystrickej nemocnice Vladimír Baláž.
Platy niektorých zamestnancov podľa neho mierne klesli, zato výdavky nemocnice na mzdy narástli takmer o štyri milióny. Najmä pre mzdy 25 nových lekárov, ktorých nemocnica prijala, ale aj na sociálne a zdravotné odvody slúžiacich lekárov, keďže podľa zákonníka sa aj pohotovosť na pracovisku pokladá za pracovný čas. Lekárom zatiaľ nevyplácajú bonusy, ktoré by nahradili pokles príjmu, hoci o tom uvažujú.
Fakultná nemocnica v Bratislave podľa hovorkyne Rút Geržovej prijala nových lekárov, ale starým, napriek náhradným voľnám, mzdy neznížila. Mesačne jej tak náklady na mzdy narástli o dva milióny.
Zákon ohrozuje prevádzku
Primár Kliniky ORL v petržalskej Fakultnej nemocnici Tibor Barta vysvetľuje, že primári oddelení dostali rozdielne sumy na odmeny za víkendové služby, vďaka týmto bonusom mnohým lekárom platy skutočne neklesli. Potvrdzuje to aj lekár, ktorý si neželal byť menovaný. Za dve 24-hodinové víkendové služby dostal odmenu päťtisíc korún.
Barta hovorí, že v bratislavskej fakultnej nemocnici sa tiež na príkaz riaditeľa dodržiava aj povinnosť 12-hodinového oddychu po 12 hodinách v práci. Čo sa porušuje, je počet nadčasov a lekárom podľa neho tiež hrozí, že si pre voľno nevyčerpajú potrebné normohodiny, od ktorých závisí ich základný plat. V práci teda mnohí zostávajú dlhšie.
Dlhodobo však podľa Bartu nebude možné pre nedostatok personálu zákonník dodržiavať. Ohrozuje to prevádzku, nefungujú napríklad naplno všetky operačné sály.
Ani lekárom bratislavského Národného onkologického ústavu príjmy neklesli. „Som prekvapený, je to neočakávané, ale dopadlo to tak, že štandardné platy sa nám neznížili. Čerpáme voľno, ako je to v zákonníku, dokonca, ak máme v nedeľu 24-hodinovú službu, máme dva dni voľna,“ povedal lekár, ktorý nechcel byť menovaný. Lekárom tam preplácajú náhradné voľno a zvýšili im odmeny za služby.
Radšej viac pracujú
Menšie nemocnice si finančné bonusy dovoliť nemôžu. V nemocnici v Prievidzi prijali dvoch lekárov, viac sa nepodarilo, pretože podľa námestníčky Amálie Uhliarovej kvalifikovaní lekári nie sú. Keďže by potrebovali aspoň 16 lekárov, v septembri sa zatiaľ Zákonník práce veľmi nedodržiaval.
Aj preto, že hľadali spôsob, ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, ale aj preto, že lekári voľno nechcú, keďže za jeden deň náhradného voľna by im klesol plat asi o tisícku. Nepretržitú starostlivosť sa darí udržiavať, pretože lekári podpísali, že súhlasia s 56-hodinovým týždenným pracovným časom. Zákonník práce to umožňuje len zdravotníkom, všetci ostatní môžu pracovať najviac 48 hodín týždenne. Ak lekári to však môžu robiť najviac štyri mesiace, vedenia nemocníc tak varujú, že skutočný problém nastane v januári.
Szalay z odborového zväzu hovorí, že včera rozoslali členom anketu, v ktorej majú odpovedať na otázky o pracovnom čase po prijatí zákonníka. S výsledkami chcú ísť za ministrom a žiadať ho o stanovisko, ako chce situáciu riešiť.
Komora: Chýba 2300 lekárov
BRATISLAVA. Štát podľa Slovenskej lekárskej komory platí za svojich poistencov málo a zvýšenie zdravotných odvodov za nich zo štyroch na 4,5 percenta, ktoré je v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, nie je dostatočné. Uzniesol sa na tom snem komory. Vládu žiada, aby navrhla zvýšenie na päť percent.
„Snem žiada vládu, aby sa navýšené finančné prostriedky použili výlučne na zdravotnú starostlivosť a okamžité navýšenie odmeny za prácu všetkým lekárom,“ povedal včera prezident komory Milan Dragula. Je to podľa neho nevyhnutné, ak sa má zastaviť odchod zdravotníkov do zahraničia. Komora tvrdí, že dnes u nás chýba 2300 lekárov a osem z desiatich medikov po atestácii hovorí, že chce odísť.
Ak má plat udržať lekárov doma, musel by podľa Dragulu dosiahnuť mesačne 2900 eur, čo je viac ako 97-tisíc korún. Komora si uvedomuje, že to nie je možné naraz, ale v súčasnosti podľa nej platy nerastú vôbec. Potvrdila tiež , že v nemocniciach sa porušuje Zákonník práce, keď si lekári píšu voľno, no zostávajú v práci.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič zo Smeru hovorí, že platy 2900 eur sú nereálne. Chce sa snažiť, aby platy lekárov dosiahli v priemere trojnásobok priemernej mzdy a platy sestier 1,5-násobok.
Nevylúčil, že nedostatok lekárov a sestier prinúti nemocnice, aby sa spájali.
(sita)