BRATISLAVA. Ochorenia pohybového aparátu a srdcovocievne ochorenia sú podľa skúseností slovenských zdravotných poisťovní najčastejšími dôvodmi, pre ktoré svojich pacientov vo vyššom veku posielajú na liečenie do kúpeľov.
Z uvedených diagnóz je potom aj zrejmé, ktoré kúpele slovenskí seniori najčastejšie navštevujú. K vyhľadávaným patria Dudince, Sliač, Piešťany, Trenčianske i Turčianske Teplice, prípadne aj Smrdáky.
Čakacie lehoty v týchto zariadeniach, ak kúpeľnú starostlivosť vrátane bývania a stravy prepláca poisťovňa, sa rôznia. Počas roka môžu byť od jedného do šiestich týždňov, ale, ak ide o liečbu pohybového aparátu, aj tri mesiace, či dokonca pol roka. Dĺžka kúpeľných pobytov je zo zákona 21 až 28 dní.
Kratšie pobyty poisťovne nepreplácajú, rovnako ako nemajú programy pre starších, v rámci ktorých by špeciálne seniorom preplácali niečo nad rámec zákona. Poisťovne môžu mať výhodnejšie ponuky, ktoré sa týkajú všetkých poistencov, avšak len vo vybraných kúpeľoch, ktoré sa vyplatí sledovať. Toľko z ankety, ktorou sme oslovili šesť zdravotných poisťovní.
Komu platia takmer všetko
Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia rozdeľuje poskytovanie kúpeľnej starostlivosti do troch skupín. Pacientov do nich zaraďuje podľa diagnózy.
Prvej skupine A poisťovne plne hradia zdravotnú starostlivosť – lekárske vyšetrenia a liečebné procedúry – a prakticky aj služby. Znamená to, že poistenec zo skupiny A v kúpeľoch zaplatí len päťdesiat korún za stravu a pobyt na lôžku (podobne, ako sa platilo v nemocniciach) a kúpeľný poplatok, teda oficiálnu mestskú ubytovaciu daň. Tá môže byť od desať (Smrdáky) napríklad do tridsať korún za deň (Piešťany). Zatiaľ čo kúpeľný poplatok musí zaplatiť každý, od poplatku za ústavnú starostlivosť môžu byť kúpeľní hostia od štvrtého dňa pobytu oslobodení. Podmienkou v prípade seniorov je, že musia byť v hmotnej núdzi.
Koľko za stravu a posteľ
Pacienti, ktorých lekár zaradí do skupiny B, si hradia všetko okrem zdravotnej starostlivosti, ktorú im platí zdravotná poisťovňa. Na úhradu služieb zákon síce stanovuje maximálnu výšku úhrady (150 resp. 220 korún za deň), ale zároveň určuje aj pomerne nízky štandard, s akým sa takýto pacient musí uspokojiť – ubytovanie v najmenej dvojlôžkovej izbe so sociálnym zariadením mimo izby. Zákon nelimituje vzdialenosť, na ktorú by ešte mohol pacient dochádzať na liečbu.
Skúsenosti z kúpeľov hovoria, že pacienti vrátane seniorov si radšej priplatia. Ako uviedla Jana Beňačková zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, namiesto dvestokorunového doplatku v izbách so sociálnym zariadením na chodbe uprednostnia zvyčajne izby s doplatkom od 445 Sk na osobu a deň. Od 200 do 580 Sk platia klienti zo skupiny B v kúpeľoch Smrdáky. V Dudinciach sa za dvojlôžkovú izbu a plnú penziu platí v liečebnom dome Smaragd 400 korún za deň, izby majú vlastné sociálne zariadenie, v zrekonštruovanom Rubíne je to 550 korún. Cena zahrnuje bufetové raňajky a šalátový bufet pri obedoch a večeriach.
Zľavy a akcie
Poistenci skupiny C platia všetko. Seniori si však tak ako iní klienti môžu vybrať zo zliav, ktoré dohodla ich zdravotná poisťovňa s niektorými zariadeniami. Apollo napríklad cenovo zvýhodňuje rekondičné pobyty pracovníkov firiem, ktoré zamestnávajú aspoň polovicu poistencov tejto poisťovne. Všeobecná zdravotná poisťovňa zasa zabezpečila pre samoplatcov relaxačné pobyty so zľavou v dvanástich kúpeľoch.
Zvýhodnení však nemusia byť iba samoplatcovia. Pacientom v A aj B skupine zaplatí okrem iného viacero procedúr poisťovňa Dôvera v kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch. O „istom“ možnom nadštandarde svojich poistencov hovorí aj Európska zdravotná poisťovňa.
Kúpeľná starostlivosť
Čo hovorí zákon
Poskytovanie kúpeľnej starostlivosti upravuje zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Jeho prílohou je tzv. indikačný zoznam.
Kúpeľnú starostlivosť vám plne alebo čiastočne uhradia, iba ak nadväzuje na predchádzajúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť.
Choroby, pri ktorých sa kúpeľná starostlivosť plne alebo čiastočne uhrádza , indikačné podmienky a dĺžka liečebného pobytu sú uvedené v Indikačnom zozname .
Jednotlivé indikácie sú rozdelené do skupín, A, B a C. Do ktorej z nich patríte, vám povie váš lekár.
Doplatok poistenca pri kúpeľnej starostlivosti za stravovanie a štandardný pobyt na lôžku je v zmysle zákona najviac: v skupine A 1,5 % zo sumy životného minima za deň, v skupine B (v I. a IV. štvrťroku) 3,9 % zo sumy životného minima za deň, v skupine B (v II. a III. štvrťroku) 5,3 % zo sumy životného minima za deň.
Doplatok sprievodcu-ošetrovateľa poistenca v kúpeľnom zariadení je najviac 2,8 % zo životného minima za deň.
Cestovné náhrady pri kúpeľnej starostlivosti poisťovne neuhrádzajú. Klientom v skupine B z prostriedkov verejného zdravotného poistenia neuhrádzajú ani služby.
Ako na to
Návrh na kúpeľnú starostlivosť môže vystaviť na základe zdravotného stavu lekár uvedený pri jednotlivých indikáciách Indikačného zoznamu.
Návrh treba doručiť do podateľne poisťovne.
Keď poisťovňa návrh schváli, pošle klientovi zaradenému do skupiny A oznámenie vrátane určeného kúpeľného zariadenia. Termín a miesto nástupu určia kúpele, najneskôr do šiestich mesiacov alebo do jedného roka.
Zmenu termínu a miesta nástupu u klientov zaradených do skupiny A robia iba kúpele.
V Pri skupine B klientovi poisťovňa zašle ponuku kúpeľných zariadení, z nich si môže aj podľa doplatkov a možných termínov nástupu vybrať.
Zdroj: zdravotné poisťovne
Zdravotné poisťovne nemajú špeciálne akcie pre seniorov. Môžu ponúkať výhody všetkým, ale vo vybraných kúpeľoch.
Z ankety medzi poisťovňami