BRATISLAVA. Poslanec za KDH Vladimír Palko a podpredsedníčka SNS Anna Belousovová odmietajú plán eurokomisára Franca Frattiniho, ktorý chce predložiť návrh na zavedenie tzv. modrých kariet.
Podobne ako americké „zelené karty“ by zaistili kontrolovaný prílev cudzincov z tretích krajín podľa požiadaviek členských štátov Európskej únie. Povolenia by platili dva roky.
Frattini argumentuje zlým demografickým vývojom v Európe a nedostatkom pracovných síl v niektorých sektoroch. Za jeho návrh sa včera v Bratislave postavil aj ďalší eurokomisár Vladimír Špidla.
Palko pre modré knižky zvolal včera tlačovú konferenciu. Nechať niekoľko miliónov cudzincov dočasne pracovať v únii je podľa neho „šialenstvo“.
VIDEO: Palko o migrantoch
KAMERA: Eugen Korda
„Skúsenosti, ktoré sú v západnej Európe, nasvedčujú, že dokonca ani druhá generácia detí migrantov, prípadne tretia sa nedokáže integrovať a niekedy dokonca cítia väčšie nepriateľstvo voči hostiteľskej krajine.“ Tvrdí, že nemá problém s malou a regulovanou migráciou.
Palko je za podporu pôrodnosti. Belousovová si myslí, že modré karty neriešia problém demografického vývoja Európy, a skôr budú „mechanicky dopĺňať pracovné sily.“ Podpredseda Smeru a europoslanec Vladimír Maňka Frattiniho návrh víta. Poukazuje aj na to, že Európa dáva rozvojovú pomoc ekonomicky slabším oblastiam, ktorá takto skončí v „mozgoch“ odchádzajúcich do únie. „Nebude márna.“ Poslanec HZDS Jozef Halecký predpokladá, že návrh by pomohol kontrolovať migráciu a prílev „najmä kvalitných, pracovitých a prispôsobivých ľudí“.
Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová považuje karty za rozumné riešenie.
Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová povedala, že Palko vyjadril svoj súkromný názor, ale o tlačovke vedeli. KDH však súhlasí, že treba k migračnej politike pristupoivať opatrne.
Migrantom príliš nepomáhame
BRUSEL. Slovensko patrí s Rakúskom, Gréckom, Cyprom a Lotyšskom ku krajinám, ktoré dosiahli najhoršie hodnotenie svojej politiky na podporu integrácie imigrantov.
Prieskum British Council a Migration Policy Group skúmal 140 ukazovateľov v šiestich oblastiach. Okrem možnosti získať právo na dlhodobý pobyt, ochranu proti diskriminácii sa štúdia zamerala aj na možnosť získať občianstvo, prístup na pracovný trh, možnosť prizvať si rodinu, či voliť a byť volený.
Najlepšie podmienky pre život prisťahovalcov vytvára Švédsko.
(čtk,r)
Stĺpček Petra Schutza
Tesne vedľa
Vladimír Palko zle trafil, ak si v rámci frakčnej činnosti tentoraz za obeť vyhliadol modré karty, ktoré chce presadiť eurokomisár Franco Frattini.
Nie je to nová vlna multikulturalizmu, ani snaha o „riešenie demografickej krízy“, ale práve iba pokus o lepšie zvládnutie prílevu utečencov.
Na úrovni komisie i kľúčových členov (okrem Španielska) je tendencia sprísňovania imigračnej politiky už niekoľko rokov.
Ten, kto nevidí, mal by si „updatovať“ v hlave ideologické panely.
Palko môže hovoriť o „šialenstve“, faktom však je, že každý má právo hľadať svoje šťastie na tejto planéte.
Kým sa bohatá Európa bráni voľnému obchodu, čím zvyšuje chudobu na juhu, nemá nárok dvíhať železnú oponu.
Smie len vymýšľať rozumnejšie pravidlá než tie, ktoré (ne)fungujú doteraz, o čo zrejme ide aj Frattiniho návrhu.
Vladimír Palko však nemusí zúfať. Keď sa dozvie, že hlavnou líniou imigračnej politiky Európskej komisie sa stáva „naliehavá potreba väčšej solidarity, aby sa krajiny únie rovnomerne delili (...) o prijímanie utečencov“, ďalšia tlačovka môže byť už rovno o vystúpení zo Schengenu.