Ceny potravín stúpajú globálne

Vývoj cien na Slovensku kopíruje celosvetový trend. Drahšie suroviny na svetových trhoch zvyšujú ceny potravín.

Významní svetoví pestovatelia pšenice mali tento rok slabú úrodu. Spolu s ďalšími faktormi to prispieva k zvyšovaniu cien základných potravín.Významní svetoví pestovatelia pšenice mali tento rok slabú úrodu. Spolu s ďalšími faktormi to prispieva k zvyšovaniu cien základných potravín. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Zvyšovanie cien potravín, pre ktoré vláda uvažuje otvoriť zákon o obchodných reťazcoch, nezažíva len Slovensko. V posledných mesiacoch vystrelili nahor ceny základ­ných potravín nielen v Európe, ale na celom svete.

Reťazec Coop Jednota dnes nakupuje od svojich dodávateľov pečivo o 8 až 20 percent drahšie ako pred dvoma mesiacmi. Dodávatelia reťazca podľa hovorcu Jednoty Adriána Ďurčeka zdvihli za rovnaké obdobie ceny mliečnych výrobkov v priemere o 10 až 15 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svetový trend

SkryťVypnúť reklamu

Ceny pšenice sa na väčšine svetových trhov v priebehu posledných mesiacov takmer zdvojnásobili. Dôvodom je slabá úroda v krajinách, ktoré sú najväčšími pestovateľmi a veľmi nízke zásoby. Tie dosiahli najnižšiu úroveň za posledných 25 rokov.

Podobná situácia ako pri obilninách je aj pri mliečnych výrobkoch. Podľa údajov Agrárnych trhových informácií Slovenska producentské ceny mlieka v posledných mesiacoch rastú. Odráža sa to aj na zvyšovaní ceny pre spotrebiteľov. Rovnaký trend však zaznamenávajú aj okolité krajiny, keď cena mlieka prakticky vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy v posledných mesiacoch rastie. Nárast ceny mliečnych výrobkov tak nezaznamenalo len Slovensko. Napríklad cena masla, ktoré v auguste na Slovensku oproti júlu zdraželo o 1,2 percenta, sa za rovnaké obdobie vo Veľkej Británii zdvihla o viac ako 15, vo Francúzsku o 8,7 a v Nemecku o 3,2 percenta. Za september cena masla v Nemecku vystrelila ešte výraznejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný vzostup cien by však podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj nemal byť dlhodobý. Analýza organizácie tvrdí, že ceny by sa v budúcnosti mali stabilizovať.

Agflácia

Rastúce ceny potravín po celom svete tlačia na nárast spotrebiteľských cien. Ekonómovia tento trend označujú ako agfláciu (spojením slov inflácia a anglického výrazu pre poľnohospodárstvo – agriculture). Najviac sa prejavuje v menej rozvinutých v krajinách, kde výdavky na potraviny tvoria väčšiu časť z celkových výdavkov domácností ako v rozvinutých ekonomikách. Na Slovensku tvoria výdavky na potraviny a nealkoholické nápoje približne 16 percent zo spotrebiteľského koša, takže zvyšovanie cien potravín sa na inflácii odrazí menej ako napríklad v Rusku, kde ľudia v priemere utratia za potraviny 40 percent z celkových výdavkov. Agflácia v rozvojových kraji­nách sa môže prenášať aj na rozvinuté ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadanie riešení

Európska únia si po minulé roky udržiavala zásobu obilia, ktoré mohla predávať na trh. Mala tak možnosť zmierniť vysoké ceny na svetových trhoch. Poľnohospodári mohli do zásob únie predávať obilie za fixnú cenu. Keď ceny na svetových trhoch narástli, farmári išli za vyššou cenou a predávali na voľnom trhu. Sklady sú tak vyprázdnené.

Únia má teraz obmedzené možnosti. Mohla by zaťažiť vývozným clom vývoz obilia do krajín mimo únie, čo by mohlo časť produkcie udržať na domácich trhoch. Ďalšou možnosťou je zrušenie dovozných prirážok. Podľa obchodníkov by situáciu vyriešilo aj rozšírenie zoznamu geneticky modifikovaných plodín, ktoré je do únie povolené dovážať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu