Vznikol teda projekt „Burza informácií o možnostiach regionáleho trhu práce“.
V rámci nich by sa mala uviesť do súladu situácia v stredom odbornom školstve s potrebami zamestnávateľov. „Školy budú pravdepodobne potrebovať nové učebné osnovy a musíme zainteresovať viac aj zamestnávateľov podobne ako to bolo kedysi, keď každý väčší podnik mal vlastne svoje učilište,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa úradu práce v Galante Iveta Benciová.
Pripraviť rekvalifikácie, ktoré chcú zamestnávatelia
Ďalšia úloha leží podľa Benciovej na pleciach úradov práce; pokúsiť sa orientovať revalifikačné kurzy pre nezamestnaných viac tým smerom, ako potrebujú zamestnávatelia - teda technicky. To však zrejme nebude jednoduché, lebo medzi nezamestnanými je dlhodobo najväčší záujem o rekvalifikácie iným smerom: v kurze sú profesie ako kuchár, čašník, masér. Takéto rekvalifikácie však veľkí invetsori na Slovensku nepotrebujú, navyše ľudia sa ich dožadujú preto, aby mohli odísť zarábať do zahraničia. O zváračské kurzy (ktorých absolventi by sa uplatnili aj vo výrobných podnikoch na Slovensku) však už taký záujem nie je. „Dva roky sme nevedeli naplniť jeden zváračaký kurz, tak sme sa potom spojili niekoľkí (úrady praáce - pozn. red.), aby sme vyhoveli tým, ktorí o tento kurz záujem mali,“ hovorí Iveta Benciová. V budúcnosti by sa chceli zamerať viac na také rekvalifikačné kurzy, ktoré by pomohli zaplniť prázdne miesta v podnikoch.
Urobiť odborné štúdium atraktívnejším
Najväčšie rezervy však vidia všetky zúčastnené strany v školstve - to by malo pracovať na tom, aby oslovilo viac mladých ľudí. Práca pri montážnej linke v automobilke totiž podľa všetkého nie je snom mladej generácie.
„Možno treba predĺžiť učebnú dobu a zatraktívniť štúdium maturitou, alebo možnosťou získať v rámci štúdia rôzne osvedčenia. Ak sa napríklad študent učí obrábanie kovov, mal by mať možnosť v rámci výučby získať napríklad aj zváračaský preukaz. Ten sa mu po skončení školy zíde, pretože je pre zamestnávateľov zaujímavý,“ dodáva Benciová.
Predsudky rodičov, verzus zaujímavá ponuka firiem
A práve tu by mohli podľa odborníkov pomôcť stretnutia typu škola + zamestnávateľ + žiak.
Aj také boli súčasťou Burzy informácií a podľa Beciovej sa osvedčili. „Myslím, že za nepopularitou odborných škôl stoja aj predsudky rodičov voči práci vo výrobe. Ale pri prezentáciách odborných škôl a firiem sa mohli žiaci aj ich rodičia na vlastné oči vidieť, že to môže celkom zaujímavá práca, a že zamestnávateľ je schopný ponúknuť im aj určité výhody,“ hovorí Iveta Benciová. „A dôležité je tiež to, aby si uvedomili, že keď vyštudujú takéto technické odbory, nájdu si kvalifikovanú prácu doma a nemusia za ňou cestovať za hranice. Podmienky sú tu vytvorené.“
Minulý týždeň sa konali tieto podujatia v Trnave Galante a Bratislave a v priebehu nasledujúcich týždňov by sa mali usktočniť postupne vo všetkých regiónoch.
Autor: gal