Tayloring – ušite prácu ľuďom na mieru

Personálne plánovanie, nábor pracovníkov, ich hodnotenie, rozmiestňovanie, odmeňovanie, vzdelávanie, starostlivosť o vzťahy medzi nimi. Treba robiť všetky tieto personálne činnosti aj v malej či strednej firme? Personálna práca pre niekoľko ľudí? To je ne

zmysel – myslia si mnohí majitelia malých firiem. Josef Koubek – autor knižky Personálna práca v malých a stredných firmách s nimi nesúhlasí.

Personálne plánovanie, nábor pracovníkov, ich hodnotenie, rozmiestňovanie, odmeňovanie, vzdelávanie, starostlivosť o vzťahy medzi nimi. Treba robiť všetky tieto personálne činnosti aj v malej či strednej firme? Personálna práca pre niekoľko ľudí? To je nezmysel – myslia si mnohí majitelia malých firiem. Josef Koubek – autor knižky Personálna práca v malých a stredných firmách s nimi nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koubek tvrdí, že pre majiteľov a vedúcich pracovníkov menších firiem je životnou nutnosťou osvojiť si potrebné personálne znalosti a schopnosti, pretože práve takéto firmy sú zlou alebo nedostatočnou personálnou prácou ohrozené oveľa viac ako veľké podniky. Majú totiž oveľa menšie možnosti napríklad nahradiť chýbajúceho pracovníka a to môže veľmi vážne ohroziť ich schopnosť dodať včas zmluvné zákazky a podobne.

Aj keď sa možno v malej firme netreba až tak často venovať prepúšťaniu alebo náboru pracovníkov, dobrá personálna práca – napríklad motivovanie, odmeňovanie – môže veľmi významne ovplyvniť atmosféru medzi zamestnancami a vytvoriť dobré pracovné prostredie.

Autor upozorňuje, že malé a stredné firmy u nás stále riadia svojich ľudí spôsobmi, ktoré sa používali na konci 19. storočia a ktoré sú demotivujúce a neefektívne. A pritom v zahraničí sú to práve tieto firmy, kto stále vyhľadávajú a uplatňujú najnovšie poznatky a prístupy k riadeniu ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Menšia firma musí byť napríklad pružná, aby bola konkurencieschopná; musí sa teda prispôsobovať požiadavkám trhu. Preto je dobré v takýchto pomeroch ustúpiť od koncepcie prísne vymedzených pracovných miest a uplatňovať napríklad tayloring – takzvané šitie pracovných úloh na mieru pracovníkovi, aby boli ľudia s prácou spokojní a zároveň optimálne využití.

Preto sa Josef Koubek v príručke venoval najmä formovaniu pracovnej sily, jej využívaniu a vytváraniu zdravých pracovných vzťahov. A zdá sa, že jeho skúsenosti sú využiteľné v praxi – vydavateľstvo Grada totiž vydalo už tretie rozšírené vydanie tejto jeho knižky.

Výskum: Zamestnanci nie sú spokojní s koučovaním

Koučovanie zamestnancov manažérmi nepomáha dostatočne zvyšovať výkonnosť a neprejavuje sa ani zlepšením spokojnosti v práci. Ukázal to výskum 700 zamestnancov na strednej úrovni v Severnej Amerike, Európe a Ázii realizovaný medzinárodnou konzultantskou spoločnosťou BlessingWhite.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký prínos koučovania pre zlepšenie výkonnosti zaznamenal len každý štvrtý zamestnanec a na výraznom zlepšení spokojnosti sa podieľalo koučovanie v prípade pätiny oslovených.

Výskum ukázal, že koučovanie môže mať pozitívny vplyv na výkonnosť a spokojnosť zamestnancov, manažéri by sa však mali viac sústrediť na zjavné nedostatky a prísť s hmatateľnými výhodami. Základom úspechu je efektívne školenie manažérov. Tí totož musia vytvárať individuálne partnerstvá so zamestnancami, ktorých koučujú.Zdroj: Chief Learning Officer Magazin


Príliš osobných vecí v práci? Možno pôsobíte neprofesionálne

Rodinné fotografie, výrobky detí a ďalšie drobnosti pomáhajú zosobniť pracovné prostredie. Príliš veľa osobných vecí však môže vytvárať zlý imidž. K tomuto záveru dospeli výskumníci z Ross School of Business pri americkej University of Michigan.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je viac ako každý piaty predmet v kancelári zamestnanca jeho osobná vec, ostatní ho vnímajú ako neprofesionálneho. Týka sa to predovšetkým amerických pracovísk, kde je zvykom stritne oddeliť súkromie od práce.

Štúdia chce prispieť k lepšiemu poznaniu vnímania profesionality a perspektív psychológie správania na pracovisku. Ponúka hlbší pohľad do kultúrnych rozdielov v kritériách, ktoré vytvárajú pozitívny a negatívny pohľad na ostatných a môžu spôsobiť nedorozumenie aj stratu príležitostí pre firmy pri najímaní talentov.

Zdroj: Newswise

Autor: gal

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu