BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa si pri hľadaní peňazí pre poľnohospodárov musí pomáhať predajom majetku súkromníkom. Takto by mal budúci rok získať pol miliardy korún.
Mečiar si vraj vymýšľal
Predávať budú budovy ministerstva v Bratislave, neskôr aj v iných mestách. Lesy ani pôda, ako to po minulotýždňovej koaličnej rade povedal šéf HZDS Vladimír Mečiar, sa však predávať nemajú. „Túto informáciu treba uviesť na správnu mieru, nie je to správna interpretácia. V nijakom prípade tu nejde o predaj ani lesov, dreva ani pôdy,“ povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magdaléna Králová. Okrem niektorých rezortných budov sa budú ešte predávať aj zariadenia štátneho podniku Lesy SR. Pôjde napríklad o hájovne alebo nevyužívané budovy.
V rezorte pôdohospodárstva ešte nemajú jasno v tom, kedy a ktoré konkrétne budovy sa budú predávať. Nie je ani zrejmé, či z predaja naozaj získajú pol miliardy korún. „To sme ešte nezistili, či má takúto hodnotu,“ povedala Králová.
Na predaje má dohliadať špeciálny pracovný tím z ministerstva a štátneho podniku Lesy SR.
Známa nie je ani forma predaja. „Ešte sme nerozhodli, akým spôsobom sa to bude predávať,“ doplnila Králová.
Politológ Peter Horváth upozornil, že práve cez takéto predaje, keď sa majetok označil za nepotrebný, sa v minulosti často robila skrytá privatizácia.
Podľa zákona o správe majetku štátu sa nepotrebný majetok musí ponúknuť najprv štátnym organizáciám. Ak ho odmietnu, môže sa predať cez ponukové konanie. Ak nijaký záujemca neponúkne primeranú cenu, dá ministerstvo ponuku najprv obci, kde sa majetok nachádza, potom kraju. Keď aj ony odmietnu, môže ho predať tomu záujemcovi, ktorý predtým ponúkol najvyššiu cenu. Tú ministerstvo môže znížiť až o polovicu.
Hrušky, jablká a premiér
Premiér Fico sa ohradil voči tomu, aby sa predaj majetku, ktoré ministerstvo nepotrebujú, označoval za privatizáciu. „Nemiešajte hrušky s jablkami, to nemá nič spoločné s privatizáciou.“ Zopakoval, čo často tvrdí. „Stokrát hovorím, že žiadna privatizácia nebude, pokiaľ som predsedom vlády.“
Pred časom však pripustil, že jednou z možností, ako pomôcť rozvoju bratislavského letiska, je aj vstup zahraničného investora.
Ekonóm Pavol Kárász dáva Ficovi za pravdu v otázke predaja majetku, ktorý štát nepotrebuje. „Ak sa ide rozpredávať nepotrebný majetok, tak je to síce prevod vlastníctva, ale nie privatizácia.“ Za privatizáciu označil prevod majetku, ktorý „je súčasťou ekonomicky činného systému, ktorý vytvára hodnotu“.
Horváth si myslí, že ak sa štát zbavuje vplyvu nad nejakým majetkom, nie je to to isté, ako keď sa predávajú podniky, ale vždy je to „určitá forma privatizácie“.
Čo hovorí zákon o predajinepotrebného majetku
l Ak ani po opakovanom osobitnom ponukovom konaní vykonanom v časovom odstupe aspoň jedného mesiaca neponúkne žiadny záujemca primeranú cenu, ponúkne správca tento majetok obci v územnom obvode , v ktorej sa tento majetok nachádza, za primeranú cenu zníženú o 50 percent. Ak do 30 dní od doručenia ponuky obec nezašle písomné stanovisko, v ktorom prejaví záujem takýto majetok prevziať za ponúknutú cenu, ponúkne správca takýto majetok vyššiemu územnému celku v územnom obvode, v ktorom sa majetok nachádza, za rovnakých podmienok ako obci.
l Ak aj vyšší územný celok do 30 dní od doručenia ponuky nezašle písomné stanovisko, v ktorom prejaví záujem takýto majetok prevziať za ponúknutú cenu, môže ho správca previesť do vlastníctva alebo správy inej právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá sa zúčastnila na osobitnom ponukovom konaní a ktorá ponúkla najvyššiu cenu, najmenej však za primeranú cenu zníženú o 50 percent.