BRATISLAVA. Bývalého ministra zahraničných vecí a poslanca SDKÚ Eduarda Kukana (na snímke SME – Mirka Cibulková) komunistická Štátna bezpečnosť evidovala ako dôverníka. Z jeho spisu sa zachovalo trinásť strán. Vyplýva to z dokumentu, ktorý archív českého ministerstva vnútra poskytol televízii Markíza.
Kukan sa podľa zachovaných dokumentov stretol s kapitánom Jozefom Šmídom za osemnásť mesiacov, keď bol jeho zväzok aktívny, iba raz. Pracoval vtedy na sekretariáte federálneho ministra zahraničných vecí a ŠtB od neho chcela informácie o pravicových oportunistoch. „Za 18 mesiacov neodovzdal žiadny poznatok a o schôdzky neprejavil záujem,“ napísal kapitán v Kukanovom hodnotení.
V spise je aj Kukanov životopis z roku 1974, v ktorom napísal, že v rokoch 1968 až 1969 „som zastával správne internacionálne postoje a previerkovou komisiou som bol navrhnutý na vydanie novej členskej legitimácie“.
Kukan počas komunizmu pracoval ako diplomat. K dokumentom sa nechcel vyjadriť. V minulosti poprel, že by spolupracoval s ŠtB.
V marci 2004 Kukan SME povedal, že „pred prvým výjazdom v roku 1968 do Zambie, ak si tak matne spomínam, asi som mal taký rozhovor, ale odmietol som spoluprácu“. Odmietnuť rozhovor s eštebákmi sa podľa neho nedalo, ale nič im nepodpisoval a vždy im hovoril, že pracuje pre Československo. Záznam z Kukanovho spisu sa týka roku 1975.
Autor: mož