Posledný predvolebný víkend v Poľsku sa hovorilo najmä o piatkovom televíznom dueli dvoch najdôležitejších politikov – Jarosława Kaczyńského a Donalda Tuska.
Vyhral Tusk
Týždeň pred nedeľnými parlamentnými voľbami z neho vyšiel víťazne práve opozičný líder Občianskej platformy Tusk. A to aj napriek tomu, že premiér Kaczyński označil sám seba za absolútneho víťaza.
Debata, ktorú odvysielala poľská televízia v piatok neskoro večer, bola vrcholom predvolebnej kampane. Dokonca mohla rozhodnúť, ktorá z dvoch pravicových strán získa v nedeľu najväčšiu podporu voličov.
Vyrovnaný súboj
Obidve strany vládna Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosława Kaczyńského a opozičná Občianska Platforma majú podobné preferencie okolo 30 percent. Politici, komentátori, ako aj prieskumy verejnej mienky sa zhodujú, že víťazom priamej konfrontácie bol Tusk.
Bol uvoľnenejší a kládol premiérovi Kaczyńskému priame otázky.
Napríklad, o koľko vzrástli ceny základných potravín, na ktorú nevedel premiér presne odpovedať. Kaczyński bol nervózny a zdalo sa, že podcenil svojho súpera.
„Dva milióny Poliakov si vybrali liberálnu demokraciu. Bohužiaľ, nie vo svojej vlasti, ale vo Veľkej Británii a Írsku,“ glosoval situáciu Tusk.
Dôležitú úlohu zohralo aj publikum v televíznom štúdiu, ktoré sa často vysmievalo slovám predsedu vlády.
Niekoľko minút po debate Kaczyński vyhlásil, že sa považuje za drvivého víťaza duelu. Aj jeho stranícki kolegovia však priznali, že to nebolo celkom tak.
Nič nie je rozhodnuté
Okrem súboja dvoch najväčších strán môžu o novej vláde rozhodnúť výsledky menších strán. Isté je, že svojich poslancov bude mať koalícia Ľavica a Demokrati, ktorú tvorí postkomunistický Zväz demokratickej ľavice a bývali politici Únie slobody, ktorí mali ohromný vplyv na vývoj v Poľsku v 90. rokoch.
Tvárou ľavice vo volebnej kampani sa stal bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski.
Práve on sa dnes večer stretne v ďalšom televíznom súboji s opozičným predákom Tuskom.
Dôležitý bude aj osud ďalších troch strán, ktoré boli doteraz v parlamente: Poľskej ľudovej strany, s ktorou chce prípadne spoluvládnuť Občianska platforma, ako aj dvoch ešte donedávna koaličných partnerov PiS: populistickej Sebaobrany a nacionalistickej Ligy poľských rodín.
Dve najväčšie strany však neprestavajú snívať o tom, že sa im podarí získať viac ako polovicu mandátov v Sejme a vytvoria tak jednofarebnú vládu.
Toto sa však v Poľsku po páde komunizmu v roku 1989 ešte nestalo.
Pokiaľ ide o obal, tak vyhral Tusk.
Ludwik Dorn podpredseda PiS
Autor: Tomasz Grabiński Vroclav