BRATISLAVA. Vláda zvýšila schodok štátneho rozpočtu oproti pôvodnému návrhu o sedem miliárd korún. Umožnilo jej to najmä zvýšenie očakávaných príjmov Sociálnej poisťovne predovšetkým z plánovaného zvýšenia odvodových stropov a otvorenia druhého piliera. Plánovaný deficit verejných financií tak zostal zachovaný vo výške 2,3 percenta.
Sociálna poisťovňa vo svojom návrhu rozpočtu počítala na rok 2008 s príjmami vo výške 154 miliárd korún. Vláda však rozhodla, že poisťovňa by mala mať v budúcom roku príjmy ešte o 6,3 miliardy korún vyššie.
Peniaze do rozpočtu Sociálnej poisťovne by mali priniesť najmä pripravované legislatívne zmeny. „Okrem toho vývoj makroekonomických ukazovateľov za posledné obdobie je lepší, ako sa pôvodne počítalo,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Minister financií Ján Počiatek povedal, že ak sa nenaplnia príjmy Sociálnej poisťovne, budú sa znižovať výdavky štátneho rozpočtu.
Počíta sa aj s príjmami z otvorenia druhého piliera
Predpokladané zvýšenie vymeriavacieho základu z trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy má podľa rezortu financií do rozpočtu Sociálnej poisťovne priniesť zhruba 1,7 miliardy korún.
Ministerstvo financií sa však netají ani tým, že sa počíta aj s príjmami súvisiacimi s otvorením druhého piliera. Ak prejde návrh novely dôchodkových zákonov v dnešnej podobe, druhý pilier sa na pol roka otvorí.
Koľko ľudí by podľa odhadov malo z druhého piliera vystúpiť, však ministerstvo financií neuviedlo. Túto informáciu nám v piatok neposkytlo ani ministerstvo práce.
No podľa rezortu financií očakávaný príjem do Sociálnej poisťovne z otvorenia druhého piliera sú dve miliardy korún. Iný údaj nám poskytla Sociálna poisťovňa. „Prevzali sme údaje z ministerstva financií. Finančný predpoklad zvýšenia príjmov poisťovne v roku 2008 je 3,4 miliardy korún,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná.
Ministerstvo práce v novele dôchodkových zákonov navrhlo, aby sa povinná dĺžka sporenia v druhom pilieri predĺžila z terajších desať na pätnásť rokov.
Znevýhodní to však ľudí, ktorým do penzie zostáva menej ako pätnásť rokov a nárok na dôchodok z prvého a druhého piliera im nevznikne v rovnakom čase. Podľa Asociácie DSS sú v systéme dve až štyri percentá občanov starších ako 50 rokov.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni označil za najrizikovejšiu kategóriu sporiteľov ľudí nad 50 rokov s príjmom do 11tisíc korún. S ich vystúpením z druhého piliera sa počíta najviac.
Exminister práce Ľudovít Kaník si nemyslí, že by poisťovňa mohla získať príjmy z otvorenia druhého piliera. „Kalkulácia s vystúpením sporiteľov z druhého piliera im nepomôže. Väčšina sporiteľov si dobre spočíta, že pyramídová hra menom Sociálna poisťovňa im o dvadsať rokov zaujímavé dôchodky neprinesie,“ povedal Kaník.
Počíta sa aj s peniazmi z generálneho pardonu
Dodatočné príjmy má priniesť aj sprísnenie podmienok na priznanie predčasného dôchodku. Podľa návrhu nárok na predčasný starobný dôchodok môže získať poistenec, ktorý bol dôchodkovo poistený najmenej pätnásť rokov, pričom dnes platí podmienka desiatich rokov. Poistencovi majú do dovŕšenia dôchodkového veku chýbať najviac dva roky. Najviac kritizovaným návrhom je ten, že žiadateľ o predčasný dôchodok nemôže vykonávať zárobkovú činnosť.
Peniaze by do rozpočtu poisťovne mal podľa rezortu financií priniesť aj generálny pardon. Princíp je v tom, že dlžníkom Sociálnej poisťovne sa odpustia úroky a splatia aspoň istinu. Očakávaný príjem z generálneho pardonu rezort neuviedol.
Čo zvýši príjmy poisťovne
Ministerstvo financií počíta s tým, že Sociálna poisťovňa môže získať dodatočných 6,3 miliardy korún nasledujúcim spôsobom:
generálnym pardonom;
rezort predpokladá, že z druhého piliera časť sporiteľov vystúpi;
sprísnením podmienok na priznanie predčasného dôchodku;
zvýšením vymeriavacieho základu z trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy.