KOŠICE. Seniorskú linku tiesňového volania, ktorá bežne funguje v iných mestách, sa v Košiciach nedarí presadiť. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny takmer totožný projekt, ktorý funguje v Bratislave, v Košiciach nepodporilo.
Stratený projekt
Nezisková organizácia Senior dom z Košíc požiadala v júni minulého roka ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o podporu vo výške necelých 300-tisíc korún na technické vybavenie dispečingu nepretržitej hlasovej a elektronickej komunikácie. Projekt sociálnej služby, určenej najmä osamelo žijúcim seniorom, ľuďom, ktorých zdravotný stav sa môže náhle zhoršiť, či dôchodcom odkázaným na cudziu pomoc, pripravili na základe skúseností pražskej tiesňovej linky Areíon a nepretržitej telefónnej senior linky Konvalinka v Bratislave.
„Keď sme zisťovali, ako sme obstáli, dozvedeli sme sa, že žiaden takýto projekt neposudzovali. Jednoducho, záhadne sa stratil,“ povedala riaditeľka neziskovej organizácie Senior dom Oľga Rodziňáková.
Kritériá
Riaditeľka opäť podala žiadosť začiatkom tohto roka. V máji ministerstvo rozhodlo, že dotáciu na projekt neposkytne. Pre ľudí zo Senior domu to bol šok.
Podľa riaditeľky tlačového a mediálneho odboru ministerstva Oľgy Škorecovej o zamietnutí žiadosti rozhodlo „nízke ohodnotenie projektu“. Dvaja z troch hodnotiteľov posúdili projekt ako nevyhovujúci, jeden mu pridelil 26 zo 40 možných bodov. „Pri posudzovaní sa podľa stanovených kritérií hodnotí súlad s prioritami výnosu, trvalá udržateľnosť výsledkov projektu, rozpočet a efektívnosť nákladov na projekt, riadenie a odborné zabezpečenie projektu,“ povedala Škorecová pre denník SME.
Vyjadrenie hodnotiteľov má pre komisiu ministerstva, ktorá o dotáciách rozhoduje, len odporúčací charakter. Komisia sa projektom nezaoberala.
Dva prístupy
Košický Senior dom úzko spolupracuje s neziskovou organizáciou Volanie života, ktorá založila a prevádzkuje nepretržitú linku v Bratislave.
„Vychádzali sme z ich projektu, po vzájomných konzultáciách sme sa dokonca rozhodli pre totožnú technológiu v tej istej cenovej relácii aj celkové náklady boli zhruba totožné,“ povedala Rodziňáková.
Bratislavský projekt bývalá vláda bez problémvo schválila a finančne podporila.
„Nechápem, ako môže takmer identický projekt pri rovnakých kritériách niekto schváliť a iný zmietnuť zo stola,“ povedala riaditeľka.
Ide o život
O trvalej udržateľnosti tiesňovej linky a rentabilite nákladov niet podľa Rodziňákovej pochybností.
Košice majú po Bratislave najväčší počet ľudí v postproduktívnom veku. Domovy dôchodcov, penzióny a ďalšie sociálne zariadenia zďaleka nestačia pokryť dopyt. Zriadenie a prevádzka jedného sociálneho lôžka je neporovnateľne nákladnejšie ako fungovanie tiesňovej linky.
Navyše, starý človek, ktorý vďaka pageru môže žiť doma, nemusí sa prispôsobovať režimu v zariadení, čo veľkou mierou prispieva k jeho psychickému zdraviu. A často aj k záchrane života.
„Nevzdávame sa. Požiadame znovu o podporu. V Košiciach je záujem o túto službu,“ povedala Rodziňáková.