BRATISLAVA. Európska komisia v polovici septembra schválila Operačný program Informatizácia spoločnosti. V rokoch 2007 až 2013 má Slovensko dostať takmer miliardu eur. Za operačný program je zodpovedný Úrad vlády, kde pôsobí aj splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti Pavol Tarina. Jeho úloha v rozdeľovaní eurofondov je však nejasná. S médiami priamo nekomunikuje. Podľa kuloárnych informácií nie je na Úrade vlády spokojnosť, že o balíku má v praxi rozhodovať iba ministerstvo financií a príslušné výberové komisie, ktoré zriadi. Naznačujú to aj reakcie rezortu financií a Úradu vlády.
V hre je 33 miliárd
Orgánom zodpovedným za riadenie a vykonávanie programu je Úrad vlády. O tom, ako sa peniaze z eurofondov reálne rozdelia, však rozhoduje rezort financií. Takéto rozdelenie právomocí schválila Európska komisia.
Ak by chcel Úrad vlády získať kontrolu nad europeniazmi, musel by sa podľa hovorcu rezortu výstavby Miroslava Bátovského dohodnúť s ministerstvom financií. Druhou možnosťou je, že by sa Počiatkov úrad kompetencie vzdal a „potom by situáciu musel riešiť Úrad vlády ako riadiaci orgán“.
Priama komunikácia je nemožná
Funkcie splnomocnenca vlády pre informatizáciu spoločnosti sa Tarina ujal od augusta. Na pozícii nahradil Miroslava Kukučku. Úrad vlády uviedol, že ide o čisto odbornú funkciu: „Vláda na rokovaní jednomyseľne schválila nomináciu pána Tarinu ako osoby, ktorá plne zodpovedá náročným kritériám funkcie vládneho splnomocnenca.“
Priamo komunikovať s Tarinom je prakticky nemožné. Denník SME s ním chce už niekoľko týždňov urobiť rozhovor o jeho vízii o informatizácii spoločnosti. Bezúspešne. Rovnako zvláštnu komunikáciu s ním potvrdil aj manažér z IT firmy, ktorý sa zúčastnil na konferencii za Tarinovej účasti.
Podnikateľská minulosť
Tarina pôsobil vo viacerých IT firmách a do funkcie prišiel z firmy DITEC. Tá v minulosti získala niekoľko štátnych zákaziek. Podnikal spolu s Petrom Lukešom, ktorý mal byť „členom“ dzurindovskej skupinky.
Podľa Úradu vlády v Tarinovej profesionálnej minulosti nie je nijaký problém. „V rozsahu, v akom bude mať splnomocnenec dosah na eurofondy, bude ich čerpanie v absolútnom súlade s pravidlami únie, ako aj v súlade s platnou slovenskou legislatívou,“ napísal vládny tlačový odbor.
Tarina sa mal pre vylúčenie konfliktu záujmov vzdať všetkých riadiacich funkcií v súkromných spoločnostiach, v ktorých dovtedy pôsobil. Podľa internetového obchodného registra však naďalej pôsobí ako konateľ firmy ConsultPro. Z ostatných firiem sa stiahol, ostali v nich len jeho rodinní príslušníci.
Kto bude rozhodovať
Na otázku SME, či príde v najbližšom čase k prerozdeleniu kompetencií miliardového eurobalíka medzi Úrad vlády a ministerstvo financií, hovorca rezortu financií Miroslav Šmál povedal, že „na prvom mieste by malo byť ministerstvo, ktoré kontroluje ich použitie“.
Na rovnakú otázku mal odpovedať aj samotný splnomocnenec Tarina. Po dohode mu boli emailom zaslané otázky, no na druhý deň už zhovorčivý nebol. Podráždene odkázal, že na otázky odpovie tlačový odbor Úradu vlády a zložil telefón. Podľa Úradu vlády na ministerstvo financií prešli všetky činnosti súvisiace s realizáciou operačného programu. „Zároveň platí, že zodpovednosť v konečnom dôsledku zostáva na riadiacom orgáne,“ napísal tlačový odbor. Podstatný je podľa úradu fakt, že nedelegovateľná zodpovednosť voči orgánom únie zostáva stále na Úrade vlády.
Podľa hovorcu ministerstva financií Šmála je otázka rozdelenia výkonných právomocí nad eurofondmi otvorená. „Uvidíme, ako sa všetko vykryštalizuje,“ povedal. Podľa neho ide ministerstvu v prvom rade o to, aby sa peniaze z operačného programu vyčerpali.
Z prostredia IT biznisu pochádza aj minister financií Ján Počiatek. Pri návrhu operačného programu prenikli na verejnosť kompetenčné spory medzi Úradom vlády a rezortom financií o tom, kto bude rozdeľovať peniaze pridelené z únie. Nakoniec túto agendu získal Počiatek.