BRATISLAVA. Mnohé finančné centrá sa zlepšili v transparentnosti a medzinárodnej spolupráci v boji proti daňovým únikom.
Niektoré z nich však ešte stále zaostávajú v plnení medzinárodných štandardov. Vyplýva to zo správy, ktorú včera zverejnila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Prísne obmedzenia v prístupe k bankovým informáciám na daňové účely zostávajú podľa OECD v Rakúsku, Luxembursku a Švajčiarsku. Podobná situácia je aj na Cypre, Lichtenštajnsku, Paname a Singapure.
Mnohé krajiny, ktoré sa zaviazali zaviesť štandardy prehľadnosti a efektívnej výmeny informácií, tak neurobili.
„Žiadna z krajín alebo malá skupinka štátov nevie sama čeliť škodlivým daňovým praktikám. Toto je globálny problém, ktorý vyžaduje globálne riešenie, a to v spolupráci s partnerskými finančnými centrami. To je presne to, čo sa OECD snaží dosiahnuť,“ povedal Paolo Ciocca, predseda komisie OECD pre fiškálne záležitosti a podpredseda globálneho fóra.
Nedostatok transparentnosti a zlyhanie spolupráce vytvára medzinárodné podmienky, ktoré môžu využívať daňoví poplatníci, aby sa vyhýbali svojim daňovým povinnostiam.
Finančné straty zapríčinené daňovými únikmi bránia vládam jednotlivých krajín, aby znížili daňové zaťaženie pre čestných platcov.
Ciocca však tvrdí, že prevažná väčšina krajín OECD už splnila štandardy stanovené v roku 2000, ktoré sa vzťahujú sa na bankové informácie na daňové účely.