BRATISLAVA. Tak ako vlani, aj tento rok asi milión dôchodcov dostane vianočný príspevok. Ministerstvo práce navrhlo, aby niektorým poberateľom dôchodku štát prispel po 1500, 1750 alebo 2000 korún.
Výška príspevku by podľa návrhu bola rovnaká ako vlani. Tentoraz ho však môže dostať viac ľudí, pretože sa posunula horná hranica nároku naň. Tá totiž predstavuje 60 percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok a tá oproti roku 2005 stúpla.
Čím viac vzrastie, tým viac ľudí môže splniť podmienky nároku na príspevok. Tentoraz to môže byť 1 029 323 osôb, ktorým dôchodky vypláca Sociálna poisťovňa, a približne 800 osôb v pôsobnosti silových rezortov.
Nemusí ísť o nízke dôchodky
Mnohé dôchodky, na ktoré štát ide prispieť, nemusia byť nízke.
Priemerne vysoký starobný dôchodok predstavuje 8836 korún. Priemerná mesačná mzda za rok 2006 je zasa 18 761 korún, takže 60 percent z nej je 11 257 korún.
To je podľa niekdajšieho poradcu ministra financií Richarda Sulíka približne 13 850 korún „hrubého“. A toľko v priemere nemajú ani ľudia zamestnaní v slovenských hoteloch a reštauráciách, v maloobchode, zamestnanci so základným vzdelaním, pomocní a nekvalifikovaní zamestnanci. Aj mnohí z nich sa dôchodcom skladajú na vianočné príspevky.
Podľa výšky dôchodku ministerstvo navrhlo dôchodcov rozdeliť na tri skupiny.
Človek, ktorého dôchodok je čo len o korunu vyšší ako niektorá z hraníc nároku na príspevok, má smolu. V lepšom prípade dostane o 250 korún nižší príspevok, v horšom prípade žiaden.
Mária Svoreňová z Konfederácie odborových zväzov mieni, že delenie podľa výšky dôchodku „nezodpovedá skutočnej sociálnej situácii týchto občanov“.
„Napríklad poberateľ dôchodku v sume 11 258 korún môže byť živiteľom ďalších osôb a napriek tomu vianočný príspevok nedostane, kým dôchodca bez ďalších záväzkov s dôchodkom o jednu korunu nižším áno,“ povedala.
Je jedno, či dôchodca pracuje
Vlani ministerstvo navrhlo, aby poberateľom predčasného dôchodku príspevok nepatril. Parlament to však na návrh opozície zmenil. Zákon o poskytovaní vianočného príspevku sa v tomto roku nezmenil, takže príspevok dostane aj vyše 31-tisíc predčasných dôchodcov.
Ministerstvo chcelo týchto ľudí vynechať s odôvodnením, že mnohí z nich popri predčasnom dôchodku pracujú, a tak ich sociálna situácia nie je taká zlá, aby im bolo treba na Vianoce prispieť. Aj tí, ktorí poberajú riadny starobný dôchodok, však môžu byť zamestnaní, alebo dokonca podnikať, a tým si vlastne „privyrábať“ k dôchodku.
Zákon nerobí rozdiel medzi dôchodcami, ktorí ešte zarábajú, a takými, u ktorých dôchodok je jediným príjmom. Príspevok im priznáva, aj keď ich zárobok presahuje 60 či 100 percent priemernej mzdy.
„Ak dôvodom jeho poskytnutia je zlepšenie sociálnej situácie občanov, mal by sa poskytnúť aj ďalším občanom v zlej sociálnej situácii, napríklad poberateľom dávky v hmotnej núdzi,“ hovorí Svoreňová.
Komu vianočný príspevok podľa zákona patrí
Človeku s bydliskom na území Slovenska, ktorému v decembri vyplatia starobný, predčasný (starobný), invalidný alebo sociálny dôchodok, ktorý neprevýši 60 % priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2006. To predstavuje 11 257 korún.
Človeku s bydliskom na území Slovenska, ktorému v decembri podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov vyplatia výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, na ktorý mu prekvalifikovali starobný, invalidný alebo čiastočný invalidný dôchodok priznaný podľa všeobecných predpisov o sociálnom zabezpečení, ak neprevýši 11 257 korún.