V Nitre sa stavia kláštor pre ružové sestry. Takto sa ľudovo nazývajú rehoľníčky Služobnice Ducha Svätého večnej poklony. Ružovými ich volajú podľa farby ich habitu. Je to farba, v ktorej maliari zobrazujú Ducha Svätého.
Ružové mníšky ešte nepôsobia nikde na Slovensku. V Európe sídlia v Nemecku, Holandsku a Poľsku. V kláštore v poľskom meste Nyce je aj sedem Sloveniek.
„Záujem o rehoľný život neustále rastie. Prečo by mali chodiť za hranice? Slovenské rehoľníčky chcú mať kláštor doma. Dlho sme preň hľadali vhodný pozemok. Napokon sme ho získali od Biskupského úradu v Nitre. Je na okraji mesta, neďaleko studničky Šindolka,“ povedal páter Peter Dušička, ktorý patrí do rádu Verbistov.
Múry presiaknuté modlitbami
Rád ružových sestier založil Arnold Janssen, rovnako ako rád Verbistov a Služobníc Ducha Svätého. Rehoľníci a rehoľnice posledných dvoch rádov chodia na misie po svete a žijú medzi ľuďmi. Ružový rád je „schovaný pred svetom“, múry kláštora im robia duchovné zázemie.
„Ružové sestry chvália Boha sedem ráz denne, začínajú ráno o pol šiestej. Modlitby neutíchajú ani v noci. Celú noc vždy dve kľačia pred sviatosťou oltárnou a striedajú sa tak každú hodinu. Múry kláštora sú presiaknuté modlitbami,“ hovorí páter Dušička. Život v kláštore má pevné pravidlá. Rehoľnice majú stanovené, kedy upratujú, perú, varia a vybavujú korešpondenciu. Ľudia ich v listoch prosia o modlitby za nich či ich blízkych. Ony im aj písomne odpovedajú.
V kostole sú mreže
Svet kláštora tohto rádu je pre ľudí zvonka nedostupný. Od vrátnice ho delí mreža. Môžu vojsť len do ich kaplnky na spoločnú bohoslužbu. Ružové sestričky sú tam tiež od verejnosti oddelené mrežou. Keď vyjdú z kláštora, povedzme k lekárovi, majú predpísaný sivý habit. Páter Dušička zdôrazňuje, že rehoľníčky žijú v uzavretej komunite, napriek tomu majú slobodu. „Slobodne sa rozhodujú, či zložia večné sľuby. Predpokladom na rehoľný život je volanie Boha. Môžu sa rozhodovať počas niekoľkoročného prípravného obdobia. Život je tajomstvo a každý hľadá jeho zmysel. Zmysluplne sa dá žiť aj pre duchovné hodnoty. Svet je prepojený fyzickými a aj duchovnými kontaktmi.“
Kláštor bude o rok
Kláštor s kostolom bude hotový o rok na jeseň. Je stavaný pre 23 rehoľníčok, neskôr bude možné pristaviť krídlo budovy. Matka predstavená je teraz v kláštore v Berlíne. Ak spočiatku nebude dosť sestier na nepretržité modlitby, budú pomáhať veriaci z farností. Za nepriehľadnými múrmi bude záhrada, park s príjemnými zákutiami zelene a možno aj lurdská jaskyňa. „Nepretržité modlitby budú požehnaním aj pre mesto,“ dodal páter Dušička.
Rehole a rehoľníci
na Slovensku je podľa internetovej stránky Konferencie biskupov Slovenska 36 ženských rádov a reholí a 30 mužských
v Trnave, ktorá má prívlastok malý Rím, je 11 reholí, prevládajú tradičné ako jezuiti, františkáni
rehoľníci skladajú doživotné sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, nimi sa trvalo zasväcujú
vonkajším znakom zasväteného života je rehoľný odev, to znamená, že ľudia sa zriekajú svetského sveta
rehoľa predstavuje život v komunite, kde sa snažia dosiahnuť dokonalosť kresťanského života
rehole majú poslanie - sestry Matky Terezy sa starajú o chudobných, sestry Notre Dame o výchovu študujúcej mládeže a saleziáni o využitie voľného času mládeže
najstaršie tradície majú dominikáni a františkáni (13. storočie), jezuiti (16. storočie), saleziáni (18. storočie)
ženské vznikajú väčšinou ako odnože mužských reholí
jedna z najpočetnejších reholí sú saleziáni
(bej)