Nemecký architekt Oswald Mathias Ungers bol originálnym autorom, ktorý dokázal svoje dielo vytvárať mimo hlavných umeleckých smerov a školy. V druhej polovici 20. storočia takýchto autorov veľa nebolo, zameriaval sa predovšetkým na veľké verejné budovy, ktoré dávajú mestám charakter. Aj preto ho odborníci radia k z najvýznamnejším postavám architektúry 20. storočia. Zomrel vo veku 81 rokov na zápal pľúc.
Nechával sa inšpirovať stavbami talianskeho renesančného architekta Andrea Palladiu či pruského staviteľa Karla Friedricha Schinkela, a práve vďaka jeho zaujatiu základnými geometrickými formami bol jeho jazyk nezameniteľný. Zrozumiteľný - jeho budovy netrčali, ale zároveň aj zaujali.
Na počesť jeho 80. narodenín usporiadala v tomto roku berlínska Národná galéria výstavu Kosmos der Architektur (Architektonický vesmír).
Rodák z mestečka Kaisersesch v nemeckom Porýní vyštudoval architektúru v Karlsruhe a počas viac než polstoročia navrhol desiatky stavieb doma i v zahraničí. Medzi jeho najvýznamnejšie projekty patrili návrhy verejných stavieb, napríklad veľtržných budov vo Frankfurte nad Mohanom, múzeá súčasného umenia v Hamburgu alebo budovy výskumného inštitútu Alfreda Wegenera v Brémach. V poslednom čase sa Ungers podieľal na návrhoch prestavby berlínskeho Pergamonského múzea.
(čtk, mch)