BRATISLAVA. Vláda jednohlasne schválila rozpočet na budúci rok. Odsúhlasila aj návrh šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, aby zobral SIS z plánovaných 1,38 miliardy korún zhruba dvesto miliónov.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová tvrdí, že krátenie rozpočtu SIS nebolo pre Roberta Fica kompromisom, ale šlo o dohodu predsedov strán a ministra financií Jána Počiatka z utorka.
Ján Slota pritom SME povedal, že na stretnutí bol on i premiér proti tejto zmene. Podľa hovorcu ministra financií Miroslava Šmála bola v návrhu, s ktorým prišiel Ján Počiatek na vládu, ešte celá suma, ktorú mala SIS dostať.
Viacerí koaliční politici SME povedali, že by mal byť rozpočet služby napriek tomu dorovnaný na pôvodne navrhovanú sumu. Peniaze by sa vraj do nej mali dostať prostredníctvom ministerstiev vnútra a obrany.
Vláda bude môcť na budúci rok z rozpočtu rozdať vyše 380 miliárd korún. Schodok rozpočtu má byť 32 miliárd korún. Deficit verejných financií bude 46 miliárd korún, čo je 2,3 percenta HDP. Je to v súlade s požiadavkami únie a vyhovuje to aj euru.
Počiatkovi prešiel druhý rozpočet
Opozícia: Rozpočet je polotovar, premiér Fico: Zohrejte si ho v mikrovlnkeVláda včera jednohlasne schválila ministrovi financií Jánovi Počiatkovi jeho druhý štátny rozpočet. Premiér Robert Fico je s rozpočtom spokojný, opozícia ho častuje označeniami: polotovar, zdeformovaný a problémový. Vyčíta mu vysoký deficit, málo peňazí v školstve a absenciu reforiem v sociálnom systéme a zdravotníctve. Vláda oproti pôvodnému návrhu zvýšila schodok rozpočtu približne o sedem miliárd korún. Umožnilo jej to zvýšenie príjmov Sociálnej poisťovne z plánovaného zvýšenia odvodových stropov a otvorenia druhého piliera.
„Som s ním maximálne spokojný, lebo plne rešpektuje maastrichtské kritériá a je to aj rozpočet, ktorý umožňuje vláde pokračovať v sociálnej orientácii," povedal po rokovaní vlády premiér Fico.
Nechcel najprv reagovať na kritiku opozície, potom jej však odkázal: „Ak je náš rozpočet polotovar, tak nech si ho dajú večer do mikrovlnky a nech ho dokončia."
Víťazne zo zápasu o budúcoročný rozpočet vyšlo HZDS a SNS. Rezorty, ktoré spravujú tieto strany, dostali oproti minulému roku pridané najviac. Ministerstvo životného prostredia bude mať na rok k dispozícii takmer osem miliárd korún. Tento rok má necelé tri a pol miliardy. Dostane tak o 125 percent viac. Približne o 60 percent na 29 miliárd stúpnu výdavky ministerstva pôdohospodárstva. „Nie som celkom spokojný, ale rešpektujem hlavnú prioritu, ktorou je zavedenie eura," povedal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Nespokojný je preto, že vláda síce rozhodla, že dotácie poľnohospodárom zvýši o 3,8 miliardy, približne sedemsto miliónov z toho však musí nájsť vo vlastnom rozpočte.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda kritizoval, že vláda málo šetrí. Podľa neho mohol byť schodok verejného rozpočtu v čase rastu nižší. Schodok je 46 miliárd korún, čo je 2,3 percenta HDP. Oproti návrhu na tento rok je to o 0,6 percentuálneho bodu menej. Je to v súlade s pravidlami únie. Plánovaný schodok je v pomere k HDP najnižší od roku 1995, ale hospodársky rast je mimoriadne vysoký. V korunách však boli deficity v rokoch 2003 až 2006 nižšie. Pravdou však je, že v nich nebol započítaný výpadok príjmov, ktoré už neprúdia do Sociálnej poisťovne, ale do druhého piliera.
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth si myslí, že keby vláda chcela, mohla schodok znížiť viac. Vysoký ekonomický rast to podľa neho dovoľuje. Cesta podľa neho nevedie cez šetrenie na platoch vo verejnej správe. „To je zlé riešenie. Šetrenie takýmto spôsobom je len dočasné a môže znížiť produktivitu pracovníkov vo verejnom sektore," myslí si Tóth. Pracovníci si podľa neho skôr alebo neskôr vydobyjú vyššie mzdy „alebo tí najlepší odídu a celková produktivita klesne". Vláda by podľa neho mala šetriť znižovaním výdavkov do neefektívnych oblastí. Menej by napríklad mala dávať poľnohospodárom. Tóth takisto navrhuje zrušiť dotáciu na stavebné sporenie. „Veľa by sa usporilo aj centralizáciou verejného obstarávania."
Ľuboš Jančík
Stĺpček Mariána Leška
Výsledok dohody“
Keď vláda schvaľuje rozpočet, tak ten nestojí a nepadá na 200 miliónoch korún. Na nich môže stáť iba politická hra, kto je najdôležitejší.
Vladimír Mečiar už druhý raz v krátkom čase predviedol, že ak niečo naozaj chce, tak to v koalícii aj presadí. Robert Fico sa to pokúša zahmliť tým, že ústupok vydáva za „výsledok dohody“.
Predseda HZDS nedávno odblokoval rokovanie parlamentu o dôležitom zákone vyhlásením, že jeho strana ho podporí, ale koaliční partneri budú musieť splniť jej podmienky. Premiér vzápätí vyhlásil, že to nie sú Mečiarove podmienky, ale spoločná dohoda.
Rovnaká hra sa zopakovala aj pri rozpočte. Po rokovaní koaličnej rady Mečiar vyhlásil, že jeho strana si uplatní výhradu a prednesie v parlamente pozmeňujúci návrh, aby SIS dostala o 200 miliónov menej. Po rokovaní vlády už výhradu uplatňovať nemusí. Kabinet schválil, že SIS dostane o 190 miliónov korún menej. Premiér a jeho hovorkyňa opäť tvrdia, že to nie je ústupok, ale „výsledok dohody predsedov strán“. Mečiar môže byť so sebou spokojný.
Autor: ľja, knm