Plán Putin zabral. Ak by parlamentné voľby prebehli už dnes, ruskú štátnu Dumu by ovládla proprezidentská strana Jednotné Rusko.
So šťastím by sa do nej ešte mohla dostať Komunistická strana, ktorá by ako jediná zastupovala v parlamente opozíciu. Ruskú politiku by tak na dlhé roky mohla ovládnuť jedna politická strana, ako to bývalo za čias Sovietskeho zväzu.
Putin, tá najlepšia značka
Len týždeň potom ako ruský prezident Vladimir Putin šokujúco oznámil, že bude kandidovať v decembrových voľbách ako jednotka na kandidátke Jednotného Ruska, sa jej preferencie vyšvihli do rekordných výšok.
Jej popularita od jej vzniku v roku 2001 nebola ešte nikdy taká vysoká ako teraz. Podľa najnovšieho prieskumu moskovského Levadovho centra by za Jednotné Rusko hlasovalo až 68 percent Rusov, o vyše desať percent viac než ukazovali prieskumy pred mesiacom.
Cez sedempercentnú hranicu by sa ešte dostala Komunistická strana s 15 percentami.
Kremeľ v akcii
Podľa ďalšieho čerstvého prieskumu spoločnosti VCIOM sa však ani komunisti nemusia dostať do parlamentu bez problémov. Podľa ich posledných čísel by sedempercentné kvórum naisto prekročilo len Jednotné Rusko.
V tom prípade by sa kvórum však znížilo a do parlamentu by sa dostali aj menšie strany.
Okrem komunistov by sa do ruskej dumy mohli prebojovať aj Žirinovského nacionalisti či ľavicová prokremeľská strana Spravodlivé Rusko. Práve jej najviac uškodil Putinov posledný krok jej voliči začali dávať prednosť Jednotnému Rusku a jej volebnému lídrovi.
Za Putinom
Väčšina Rusov verí Putinovi a ide za ním. Pre nich je stelesnením stability krajiny,“ hovorí šéfka ruskej mimovládnej organizácie Demos Taťjana Lokšina. Skutočnosť, že krajine hrozí systém jednej vládnucej dominantnej strany v parlamente podľa nej len dokazuje trend, ktorý zaviedol Putin.
„Toto, čo tu máme je manažovaná demokracia, ak sa to demokraciou dá nazvať,“ hovorí Lokšina. „Ak Jednotné Rusko ovládne parlament, a vyzerá to tak, potom smerujeme niekam do minulosti. Do obdobia Sovietskeho zväzu.“
Operácia nástupca
Putinovo angažovanie sa v parlamentných voľbách vnímajú ruskí analytici ako súčasť jeho plánu, ako sa udržať pri moci aj po marci budúceho roku.
Vtedy sa Putinovi skončí druhý prezidentský mandát a on už podľa ústavy nebude môcť znovu kandidovať.
Sám nevylúčil, že sa v blízkej budúcnosti stane premiérom s posilnenými právomocami alebo, ako sa špekuluje, po kratšej prestávke a pôsobení nasadenej figúrky sa na prezidentský post znovu vráti.
Zubkova za Putina a naopak
Tým dočasným prezidentom by mohol byť napríklad nový ruský premiér Viktor Zubkov.
Pomerne neznámeho ruského technokrata, ktorý predtým šéfoval finančnej rozviedke, Putin pred mesiacom vymenil za Michaila Fradkova, ktorého vymenoval za šéfa ruskej zahraničnej rozviedky.
Zubkov pár dní po svojom vymenovaní nevylúčil, že ak ako premiér uspeje, bude kandidovať v prezidentských voľbách. A mohol si tak vymeniť roly s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „A možno tu budeme mať o pár rokov takzvanú parlamentnú demokraciu riadenú pánom Putinom,“ dodáva Lokšina.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Stĺpček Petra Schutza
Cár a moc
Nie je najpodstatnejšie, či prezidentská strana ovládne ruskú Dumu sama, alebo sa cez prah zvoliteľnosti prehryzie ešte niekto iný, o čom sa nevedia dohodnúť prieskumy. Výmena stoličiek, na ktorú sa chystá Vladimir Putin, a obrovská dominancia „jeho“ strany, sú javy, aké by sa nemohli vyskytnúť v normálnej demokracii. Možno špekulovať, či Putin ozaj chce byť premiérom, a tak sa vrátiť na trón, alebo iba vyhrať vysoko voľby a potom urobiť „comeback“ z dače.
Techniky, akými si chce udržať moc, sú však druhoradé. Prvoradá je podstata deja: na konci Putinovho druhého funkčného obdobia je vysnené dieťa EÚ, teda politicky pluralitné Rusko so slobodnými médiami a fungujúcimi inštitúciami, definitívne preludom. Čím viac petrodolárov priteká, tým väčšie „samoderžavie“ a moc cára. To je ruská realita. Čísla v prieskumoch sa ešte azda zmenia, ale strašná otázka, že čo vyplýva pre 21. storočie z toho, ak sa v krajine bez opozície a slobodnej verejnej mienky snúbi imperiálna minulosť, jadrová mocnosť a najväčší obchodník so strategickými surovinami, je položená a zostáva.