Čoraz viac irackých provincií sa bráni prijímať utečencov z iných častí krajiny. V 11 z 18 provincií utečencom zatvárajú dvere pred nosom.
BBC to povedal Andrew Harper, ktorý v Iraku vedie podpornú skupinu Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR).
Guvernéri provincií svoju neochotu prijímať utečencov vysvetľujú nedostatkom financií. K tomu sa v posledných týždňoch ešte pridružili obavy zo šírenia cholery, ktorá sa rozmáha predovšetkým v utečeneckých táboroch s úbohou hygienou, podvýživou, nedostatkom pitnej vody a neexistujúcou lekárskou starostlivosťou.
Na úteku sú milióny
UNHCR tvrdí, že v súčasnosti je mimo domova 4,4 milióna Iračanov, polovica z nich je za hranicami. Irak má okolo 27 miliónov obyvateľov.
Harper situáciu v Iraku prirovnáva k tlakovému hrncu. Podľa neho nehrozí, že by sa čoskoro zlepšila bezpečnostná situácia v krajine, čo znamená, že utečencov bude pribúdať.
Zároveň sa však bude znižovať počet miest ochotných sa o nich postarať. Už teraz mnohé provincie odmietajú utečencov živiť, poskytovať im zdravotnú starostlivosť či vzdelávanie pre ich deti.
UNHCR už o tom informovala irackú vládu v Bagdade. Tá vyhlásila, že guvernérom zakázala, aby utečencov vracali späť. Situácia v teréne je však iná.
Strach z cholery
„Možnosti Iračanov nájsť si bezpečné miesto sú čoraz obmedzenejšie,“ vyhlásil Harper.
A do toho ešte prišla aj cholera. Objavuje sa hlavne v utečeneckých táboroch na hraniciach so Sýriou a Iránom, čo vzbudzuje obavy, že sa môže rozšíriť aj tam.
„Žijeme vo veľmi nehygienických podmienkach. Verejné toalety sú blízko obytnej časti tábora,“ povedala internetovým novinám Middle East Online Haifa Izídínová, utečenkyňa v tábore neďaleko sýrskych hraníc. „Zelenina, ktorú nám dávajú, nie je dobre umytá. Možnosť, že sa nakazíme, je veľmi vysoká,“ dodala Izídínová.
Obavy z cholery nezvyšujú nervozitu a neochotu pomáhať len v Iraku, ale aj v okolitých krajinách, ktoré sú cieľovými destináciami irackých utečencov.
Tie sa už dlho vyhrážajú, že utečencov už nebudú prijímať, pretože nemajú kapacity ani financie na starostlivosť o nich.
V Iraku pôsobí niekoľko humanitárnych organizácií a dobrovoľníckych skupín, ktoré sa sústreďujú na pomoc utečencom. Tiež zápasia s obmedzenými finančnými prostriedkami a ich prácu limituje zlá bezpečnostná situácia v krajine.