Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane včera poobede odštartovala ruská kozmická loď s prvým Malajzijčanom na palube. Šejk Muszafar Šukor je zároveň prvým moslimom vo vesmíre počas pôstneho mesiaca ramadán.
Priamy prenos historického štartu vesmírneho plavidla sledovali milióny obyvateľov „malajzijského tigra“ na troch televíznych kanáloch.
Chlapčenský sen
„Je to obrovský skok pre Malajzijčanov,“ parafrázoval Šukor pred odletom slová amerického astronauta Neila Armstronga v roku 1969, keď ako prvý človek pristál na Mesiaci.
Šukor (na snímke Reuters), povolaním ortopedický chirurg a občasný model, sníval o lete do vesmíru už ako 10-ročný chlapec. Jeho veľkou inšpiráciou bol prvý človek vo vesmíre v roku 1961 ruský kozmonaut Jurij Gagarin.
VIDEO: Šukor letí na ISS
„Verím, že budem ako on a budem svoj národ inšpirovať,“ povedal vo Hviezdnom mestečku novinárom. Vybrali ho z 11 tisíc malajzijských uchádzačov.
Do vesmíru sa vybral počas ramadánu, islamského posvätného mesiaca, ktorý sa v Malajzii končí v sobotu. Ak by mal splniť svoje náboženské záväzky, jeho cesta by sa výrazne skomplikovala.
Moslimovia prísne dodržujú náboženské pravidlá a päťkrát denne sa bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú, obracajú k Mekke.
Pre Šukora by to mohol byť problém, keďže vesmírna stanica sa okolo Zeme otočí 16–krát denne. To by znamenalo pomodliť sa nie päť, ale až 80–krát. Beztiažový stav mu navyše bráni pokľaknúť k modlitbe alebo umývať sa.
Rady vesmírnym moslimom
Malajzijská moslimská národná rada preto vydala príručku pre moslimov vo vesmíre, ktorá sa týmito ťažkosťami zaoberá.
Podľa nej Šukor pri modlení nebude musieť kľačať, na hygienu mu postačí otretie uterákom a hladovku počas ramadánu, s ktorým sa spája pôst od svitu do mrku, mu tiež odpustili.
Ku skafandru a kyslíkovej bombe si tak mohol pribaliť i špeciálne keksy, ktoré jedia v Malajzii na konci posvätného mesiaca. Pobyt v kozmickom priestore Šukor využije najmä na vedecké výskumy, ako napríklad pozorovanie rakovinotvorných buniek počas liečby v beztiažovom stave.
Spoločnosť mu budú robiť skúsenejší astronauti - Američanka Peggy Whitsonová a jej ruský kolega Jurij Malenčenko, ktorí tam ostanú pol roka. Ruská kozmická loď sa s vesmírnou stanicou spojí zajtra. Šukor sa na Zem vráti na budúcu sobotu.
Za jeho cestu Kuala Lumpur zaplatil Moskve kontraktom na nákup ruských vojenských lietadiel.