BRATISLAVA. Technické novinky, ktoré už dávno pomáhajú v iných športoch, boli dlho vo futbale tabu. No aj tu sa veci dávajú do pohybu.
Už dávnejšie môžu rozhodcovia komunikovať vďaka mikrofónovým systémom. Čoskoro sa futbalisti dočkajú aj ďalších dvoch noviniek.
Po utorkovom zasadnutí strategickej komisie predstavitelia FIFA potvrdili, že na decembrových MS klubov v Japonsku chcú vyskúšať bránkových rozhodcov. Tí by rozhodovali nielen o tom, či padol gól, ale mohli by pomôcť hlavnému rozhodcovi pri posudzovaní sporných situácií. Ich presné úlohy a pozícia na ihrisku sa ešte len budú dolaďovať.
Už dlhšie prebiehali viac či menej úspešné testovania inteligentných lôpt s čipom, vďaka ktorým by sa pri sporných momentoch dalo jednoznačne určiť, či lopta prešla, alebo neprešla za bránkovú čiaru.
Do hry sa snažilo vstúpiť viacero spoločností, FIFA dá šancu firmám Adidas a Cairos. V Japonsku by mali skúšať ich loptu. Ďalším ekvivalentom, ktorý by ešte mal byť odskúšaný, je kamerový systém. Uviesť do futbalu by ho mala firma, ktorá vymyslela tenisové „jastrabie oko“.
„Musíme pomôcť rozhodcom pri kľúčovom rozhodnutí, či lopta prešla celým objemom za čiaru,“ obhajoval pred časom tieto technologické novinky prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Sepp Blatter.
K otázkam, prečo sa ešte nevyužíva videozáznam, tak ako je to napríklad v hokeji, bol a zrejme aj ostane hluchý. „Prišli by sme o ľudský faktor, jeho používanie by amputovalo doterajšiu spontánnosť. Pokiaľ budem prezidentom, podporím vývoj iných technológií, ale videozáznamy budú u mňa v nemilosti,“ citovala Blattera agentúra SITA.
Už dávnejšie FIFA určila pravidlá a iba pri ich dodržiavaní bude ochotná akceptovať technologické novinky.
Musí byť úplne jasné, že lopta bola za bránkovou čiarou, a to s nulovou toleranciou. Informáciu, podľa ktorej sa bude rozhodovať, budú mať k dispozícii iba rozhodcovia a musia ju dostať okamžite.