José Barroso, dnes pravicový politik, bol ako mladík maoistom. Jeho politická premena sa stala terčom kritiky už v čase jeho nástupu do Bruselu a teraz ju oživil portugalský ľavicový europoslanec Miguel Portas.
Na svojom blogu zverejnil rozhovor z roku 1976 s vtedy dvadsaťročným Barrosom a rozoslal ho zamestnancom europarlamentu.
VIDEO: Barroso ako mladý maoista
Barroso (na snímke SITA/AP), v tom čase vychádzajúca hviezda dorasteneckej liahne portugalských komunistov, kritizuje v interview „anti-proletárske“ zásady vtedajšej vlády a odsudzuje ich ako „dôkaz krízy buržoázneho vzdelávacieho systému“.
Svoje maoistické angažmán vysvetlil dobou: bojoval proti Salazarovej diktatúre v Portugalsku a myšlienky najväčšieho čínskeho komunistu sa mu zdali ako správna odpoveď.
V kontexte dnešných čias bol vlastne taký bojovník za ľudské práva, hoci nie je jasné, kedy si prestal vešať Maa na stenu a začal počítať mŕtvych, ktorých za sebou čínsky komunista nechal.
Barrosov prípad nie je ojedinelý: otázkam mieriacim na morálnu integritu bol vystavený maďarský komisár László Kovács, svedomitý úradník v časoch totality v strednej Európe, alebo Francúz Jacques Barrot, obvinený a neskôr i odsúdený za nelegálne financovanie svojej materskej strany vo Francúzsku.
Od euroúradníkov sa vyžadujú často neuveriteľné znalosti, na ich minulosť sa však nikto nepýta. Tak sa môže stať, že prestížnu funkciu šéfa oddelenia komunikácie v Rade ministra únie dostane Karel Ježek. Bývalý novinár, bývalý diplomat, a podľa zoznamu ministerstva vnútra tiež bývalý eštebák. Pozícia agent, krycie meno Karo.
Prekáža, neprekáža? Bruselu rozhodne nie.
Autor: Brusel