BRATISLAVA. Vláda by dnes mala definitívne rozhodnúť o rozdelení stoviek miliárd korún v štátnom rozpočte na budúci rok. Očakáva sa, že formálne odsúhlasí dohodu koaličných lídrov. Tí v utorok do noci rokovali v Starom Smokovci o tom, komu ešte pridajú peniaze z vyše 13miliardovej rezervy na priority.
Spokojnejší môžu byť poľnohospodári. Tí dostali z rezervy vyše troch miliárd korún. Okrem toho im vláda povolí, aby predali časť majetku a peniaze mohli na budúci rok minúť. Spolu by tak mali dostať 3,1 miliardy korún. Pol miliardy príde z privatizácie aj napriek neochote premiéra Fica v nej pokračovať. Vláda bude predávať pôdu, časť štátnych lesov a nepotrebné budovy.
Na to, aby sa poľnohospodári dostali na maximálnu úroveň dotácií, ktoré im dovoľuje EÚ, čo je 80 percent priemeru starých členov EÚ, musí rezort vo svojom rozpočte nájsť zhruba 700 miliónov korún. Pôvodný, úspornejší návrh ministra financií Jána Počiatka bez doplatku z rezervy označil šéf rezortu pôdohospodárstva Miroslav Jureňa za „sabotáž“.
Pridali lekárom a zdravotným pracovníkom
Skrátka neobišli ani zdravotníci. Na platy pre lekárov a zdravotnícky personál dostane minister Ivan Valentovič z rezervy necelé tri a pol miliardy korún. Koaličná rada rozhodla, že štát bude po novom platiť za svojich poistencov, teda študentov, penzistov a rodičov na materskej štyri a pol percenta z priemernej mzdy. Doteraz to boli štyri percentá. Programové vyhlásenie však kabinet Roberta Fica zaväzuje zvýšiť platby až na päť percent.
Koaličná trojka ďalej rozhodla, že 400 miliónov pridajú rezortu školstva na vedu a výskum.
„Našli sme riešenie, ktoré vyhovuje všetkým trom stranám,“ povedal po rokovaní premiér Robert Fico.
Koalícia však včera delila vyše 13 miliárd korún. K pôvodnej rezerve totiž pribudli peniaze, ktoré štát získa dodatočným zdanením bankových rezerv, zmenami v sociálnych odvodoch a predajom niektorých nehnuteľností štátu.
Od bánk plánuje vláda na budúci rok dodatočne získať tri miliardy.
Sociálna poisťovňa má do verejného rozpočtu priniesť dve miliardy korún. Rozdelenie zvyšku rezervy bude známe až dnes.
Približne 6 miliárd korún z rezervy vláda rozdelila medzi protipovodňové opatrenia, časť peňazí pôjde na cesty a železnice, kultúru a stavbu bytov. Aj na budúci rok dostanú vianočný príspevok dôchodcovia.
Vláda by mala mať na budúci rok k dispozícii na rozdávanie približne 370 miliárd korún. Po odpočítaní nákladov na štátny dlh výdavky stúpnu oproti tomuto roku približne o šesť percent.
Rozpočet sa plní z daní
Do rozpočtu príde na budúci rok 346 miliárd korún. Najviac, takmer 270 miliárd by mali priniesť dane. Zvyšok sú peniaze z Európskej únie, dividendy podnikov, v ktorých má štát podiely, a rôzne ďalšie nedaňové príjmy.
Najviac by z rozpočtu mali dostať rezorty školstva a sociálnych vecí. Zatiaľ nie je jasné, kto bude lídrom, pretože pracovníci ministerstva financií dovčera večera prerábali návrh, ktorý ministerstvo ešte v lete poslalo do vlády.
Z neho napríklad vyplývalo aj to, že ministerstvo práce by malo dostať na budúci rok menej peňazí ako tento rok.
„Ešte sa počíta aj s peniazmi z únie na nové programové obdobie. Spolu s nimi náš rezort určite nebude mať menej ako v roku 2007,“ povedala generálna riaditeľka ekonomickej sekcie na ministerstve práce Anna Joštiaková.
V poslednej chvíli
Podľa zákona musí vláda predložiť rozpočet do parlamentu najneskôr do pondelka budúceho týždňa.
Poslanci by ho mali schváliť asi v polovici decembra.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Rozpočet vyhovuje euru
Koalícia dohodou o rozpočte potvrdila, že chce euro. Schodok verejného rozpočtu spĺňa kritériána členstvo v eurozóne.
Koalícia dohodou o rozpočte potvrdila, že chce euro. Schodok verejných financií, kam okrem štátneho rozpočtu patrí napríklad aj Sociálna alebo zdravotné poisťovne, bude 2,3 percenta HDP. Je to vyše 46 miliárd korún.
Deficit je pod trojpercentnou hranicou HDP, ktorú od nás žiada únia, ak chceme zaviesť euro. Zároveň plníme požiadavku dlhodobej udržateľnosti rozpočtu a Paktu stability a rastu. Podľa neho musí deficit každý rok klesnúť o pol percentuálneho bodu, až kým krajina nedospeje k vyrovnanému rozpočtu. Tento rok by deficit mal byť 2,8 percenta, a to aj po problémoch, ktoré nám zmenou metodiky rozpočtu urobil štatistický úrad únie Eurostat.
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth ocenil, že vláda pokračuje v znižovaní deficitu, čo je dobré z pohľadu eura. Nepáči sa mu však delenie peňazí. „Je dobré, že deficit rozpočtu klesá, ale rozdelenie výdavkov ostáva veľmi zlé. Lobistické skupiny získavajú peniaze na úkor školstva, vedy a infraštruktúry,“ povedal Tóth. Napríklad v pomere k výkonu ekonomiky, teda k hrubému domácemu produktu, dostane veda skoro o štvrtinu menej ako v poslednom roku vlády Mikuláša Dzurindu. Školstvo dostane v porovnaní k HDP asi o desať percent menej.
(ľja)